Covid pas od června. Jak bude přesně fungovat, vysvětlila mluvčí ministerstva zahraničí

Covidpas - ilustrační snímek
Covidpas – ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

Na začátku června by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) mohl začít fungovat elektronický systém s QR kódem na prokazování očkování proti covidu-19, negativního testu či nedávno prodělaného covidu. Systém »zelených certifikátů« nebo covid pasů bude podle něj propojený v rámci EU. "Je to plánované na unijní úrovní spustit na začátku července pokud se nic nezmění," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Informace v QR kódu, který bude možné mít vytištěný nebo uložený v mobilu či jiném elektronickém zařízení, bude podle Arenbergera do jisté míry anonymizovaná. Ten, kdo ho bude potřebovat ověřit, bude mít přístup do databáze Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), která už teď funguje pro evidenci nákaz, podaných vakcín či výsledků provedených testů.

"Je to plánované na unijní úrovní spustit na začátku července pokud se nic nezmění. Mělo by to být tak, jak se o tom mluvilo od začátku, to znamená, že v aplikaci bude mít uživatel nahráno potvrzení o druhé dávce očkování, nebo tam bude nahraný test, ekvivalentně by tam mělo být nahrané potvrzení o prodělání covidu. V tomto případě se vyjasňuje, zda by to mělo být formou lékařské zprávy či testu na protilátky. Měly by to být tyto tři možnosti, mělo by se to uznávat napříč celou Evropskou unií plus některé státy mimo EU. Předpoklad je, že si aplikace bude natahovat data z nějakého systému," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

O různých formách covidových pasů jako potvrzení například pro cestování se mluví několik měsíců. Podle kritiků jsou diskriminační vůči lidem, kteří zatím nemohli být očkováni, protože nemají požadovaný věk nebo nepatří do jiné přednostní skupiny. Proto je také alternativou pro prokázání bezinfekčnosti absolvování testu nebo protilátky 90 dní po nákaze.

Odborníci diskutují také o tom, že by po nákaze mohlo být za bezpečné považováno delší období, zvažuje se až šest měsíců. Problémem ale mohou být nové mutace, proti nimž nemusí prodělaná nemoc dostatečně chránit. Podobně nemusí na ně působit plně ani očkování. Zřejmě ale druhá nákaza v takovém případě bude mít i tak lehčí průběh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.