Covid pas: Přehled pravidel pro cestování za letní dovolenou. Promluvila mluvčí ministerstva zahraničí
Cestování se stalo za poslední rok celosvětové pandemie koronaviru naprostou vzácností. Omezení a restrikce spojené se šířením nákazy zasáhly do možnosti cestovat a Česko se nachází od 1. března už druhým týdnem v lockdownu, kdy je omezený volný pohyb v rámci okresů. Proto není udivující, že lidé po náročných měsících a přísných opatřeních doufají ve změnu, která by přišla v době letní sezóny a Češi by tak mohli vycestovat na letní dovolené. Jednou z pomůcek, která by k tomu mohla výrazně pomoci, je tzv. covid pas. "Jde nám o to, aby byl spuštěn na letní sezónu," vyjádřila se mluvčí ministerstva zahraničí.
Dlouhé měsíce bez možnosti normálně cestovat a v současné době ještě v lockdownu. Ten platí od začátku nového měsíce a zakazuje lidem volný pohyb mimo hranice okresů. Až přijde léto a budou dlouhé prosluněné dny, bude to svádět o to víc někam vyrazit. Lidé se hodně upínají k letní sezóně a doufají, že už jim bude umožněno vyjet do zahraničí a užít si vytouženou dovolenou.
S pohybem za hranicemi České republiky by měl pomoci tzv. covid pas, jehož podobu představí Evropská komise v příštím týdnu.
"Čekáme mimo jiné na to, že do 17. března by měla Evropská komise představit konkrétní návrh - řešení na úrovni Evropské unie. Jako priority jsme označili především to, že bychom chtěli, aby vakcinační pas byl digitální a nikoho nediskriminoval. To znamená, aby existovala možnost pro lidi, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou vůbec nechat naočkovat. Aby byla varianta například negativního testování možná do vakcinačního pasu zanést. Také aby byl spuštěn na tuto letní sezónu, a pokud by se to na unijní úrovni nepodařilo, tak jsme samozřejmě připraveni dohodnout se se státy, které by uvažovaly stejně. Tedy chtěly to už pro letošní letní sezónu nějakým způsobem spustit – dohodnout se na podobě vzájemného uznávání. Pan ministr Tomáš Petříček na toto téma hovořil s kolegy z Rakouska, Maďarska, ze Slovinska a řešilo se to myslím i s Portugalskem," uvedla Zuzana Štíchová, tisková mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.
Oblíbené destinace Čechů
Chorvatsko
• Při vstupu na území státu vyžaduje negativní test na covid-19, v případě prodělání onemocnění do 3 měsíců zpátky lze předložit potvrzení o prodělání koronaviru.
• Platí povinné nošení ochrany dýchacích cest ve veřejné dopravě a všech vnitřních prostorách (v těch venkovních je to ve formě doporučení).
• Země se připravuje na zahájení letní sezóny a plánuje některá rozvolnění. Zavedla také národní bezpečnostní značku Safe stay in Croatia (místa označená tímto štítkem by měla ujistit turisty o tom, že tam byla přijata epidemiologická opatření).
Itálie
• Češi mohou překročit hranice Itálie pouze po doložení negativního PCR nebo antigenního testu (ne staršího 48 hodin od času odběru).
• Aktuálně v zemi platí vládní restrikce a přísná omezení zahrnující zákaz nočního vycházení mezi 22. hodinou a 5. hodinou ranní nebo například omezení cestování mezi regiony, které bylo zatím prodlouženo do 27. března.
• Nošení roušek je nařízeno ve vnitřních i venkovních prostorách. Porušení je pokutováno 400-1000 eury (v přepočtu zhruba od 10 do 26 tisíc českých korun).
Řecko
• Pro vstup na území je nutné mít negativní PCR test na covid-19 (ne starší 72 hodin), očkování proti koronaviru nebo potvrzení o protilátkách.
• Po vstupu je nutné nastoupit na 7denní karanténu, pokud se ukázalo kontrolní testování po příjezdu do země jako pozitivní, platí karanténa po dobu dvou týdnů.
• Oblíbený stát jižní Evropy počítá s letní sezónou a na turisty se připravuje také prostřednictvím očkování, kdy vakcínu dostanou po rizikových skupinách Řekové pracující ve službách.
• Nutné je také počítat s náhodným testováním na onemocnění covid-19.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.