Covid pasy jsou dobrá věc, hodnotí Milan Kubek. Popsal, v čem vidí jediný problém

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotný covid pas, na jehož konkrétní podobě se musí shodnout členské státy. Názory na certifikát, který má stát na třech kritériích, konkrétně očkování, negativní PCR či antigenní test, a přítomnost protilátek v těle, se liší. Ovšem lidé, kteří se chtějí nechat očkovat, ho vítají. "Já si myslím, že covid pasy jsou dobrá věc. Já tam vnímám zatím jeden problém," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Covid pasy mají existovat v digitální i papírové podobě a mají podporu většiny zemí jižní a střední Evropy včetně Česka. O jejich detailech by mělo být rozhodnuto do tří měsíců.

"Já si myslím, že covid pasy jsou dobrá věc. Určitě to usnadní cestování a bude to motivovat lidi k tomu, aby se nechali očkovat. Já tam vnímám zatím jeden problém a to je, že většina lidí, kteří mají zájem se nechat očkovat, zatím nemá tu možnost. Jinak je to správná věc," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Někteří lidé se nechtějí nechat očkovat nebo jim vakcína nemůže být aplikována ze zdravotních důvodů. I s nimi covid pasy počítají. "Zřejmě pro neočkované lidi bude nějaký ekvivalent, který nebude tak příjemný, asi nějaké testy, ale chceme-li se začít pohybovat a cestovat, je to nezbytné," vysvětlil uznávaný lékař a prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz, co tyto osoby mohou očekávat.

Je zatím otázkou, pro jaké činnosti bude covid pas potřeba. Může se vztahovat jen na cestování, ale rovněž může být využitelný například i při návštěvě divadel či restaurací. "Jestliže už taková věc bude, určitě se objeví spousta způsobů, jak to využít. Primárně se asi zavede to, že některé aktivity budou podmíněny negativním testem a alternativou bude právě ten covid pas, případně to, že člověk prodělal nemoc v posledním období. Pak bude zřejmě řečeno, v jak dlouhém," doplnil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Covid pasy jsou tématem, které je spojeno nejen s cestováním. Mluví se o tom, že by se moh...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.