Covid pasy už ke stažení a pravidla pro dovolenou v Chorvatsku: Cesta po vlastní ose nese riziko

Chorvatsko je oblíbenou destinací nejen pro turisty z Česka
Chorvatsko je oblíbenou destinací nejen pro turisty z Česka
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2021

Chorvatsko a Česká republika uzavřely dohodu, která počítá s tím, že turisté budou moci k moři vyrazit už po první dávce očkování. V době epidemie koronaviru je také nutné si před cestou do zahraničí vyjednat pojištění. Může se totiž stát, že turista onemocní během dovolené. "Připojištění proti covidu kryje léčebné výlohy, ubytování v karanténě, náhradní dopravu do Česka a také stornování zájezdu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková s tím, že cestování po vlastní ose letos nese rizika. Zároveň ode dneška si lidé mohou stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nemoci covid-19 nebo očkování z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Doklad o bezinfekčnosti je potřebný například pro návštěvu hromadných akcí, restaurací nebo cestování do sedmi evropských zemí. V papírové podobě lze doklad získat v očkovacím centru nebo doklad o prodělané nákaze může vystavit praktický lékař.

Chorvatsko se stane další zemí, kam budou moci čeští turisté vycestovat již 22 dní po první dávce vakcíny. Opatření začne platit v příštím týdnu, až obě strany doladí technické detaily. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka tak pro řadu českých rodin odpadne nutnost řešit testování nebo prokazovat prodělání nemoci covid-19.

Chorvatsko se uznáváním už první dávky vakcíny přiřadilo ke Slovensku, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a Maďarsku, kam mohou Češi za stejných pravidel vycestovat už od 1. června. Pokud jde o covid pasy, ty budou oboustranně uznávány v těchto zemích. Při vstupu vyžadují chorvatské úřady negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin. Vyhnout se povinnému testu nebo karanténě dosud mohli pouze ti, jimž uplynula čtrnáctidenní lhůta od druhé vakcíny, nebo lidé, kteří v posledních šesti měsících covid-19 prodělali.

Letošní sezóna je specifická také tím, že epidemie v různých zemích rychle mění místní pravidla. Vyplatí se před odjezdem do cílové destinace sledovat web ministerstva zahraničí. Zároveň pro turisty existuje nebezpeční, že nemocí se nakazí během pobytu na dovolené. Je dobré pamatovat na to, že očkování riziko nákazy snižuje, ale nevylučuje.

"Podmínky vstupu do zemí se často liší a také mění, je důležité sledovat před svoji cestou webové stránky ministerstva zahraničních věcí. Pokud člověk cestuje organizovaně s cestovní kanceláří, vše se dozví od ní. Cestovní kanceláře situaci sledují za své klienty. Cestování s cestovní kanceláří v této době představuje velkou výhodu také kvůli pojištění a připojištění, to může lidem opravdu hodě pomoci v těžkých situacích, například 90 procent našich klientů si pořizuje speciální připojištění na problémy spojené s covidem. To pak kryje léčebné výlohy, ubytování v karanténě, náhradní dopravu do Česka a také storno zájezdu, pokud by klient onemocněl ještě před dovolenou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Pokud turista cestuje do zahraničí po vlastní ose, měl by si zařídit pojištění proti nemoci případně připojištění. Léčebné výlohy nebo karanténa bez pojištění se výrazně prodražují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.