Covid představuje riziko v souvislosti s tím, co se děje v Číně, říká epidemiolog Roman Prymula
V současné covidové vlně se již zřejmě koronavirem nakazilo na 70 procent obyvatel Šanghaje. Podle agentury AFP to uvedl zástupce ředitele přední šanghajské nemocnice Žuej-ťin a člen šanghajské expertní skupiny pro boj s nemocí covid-19. Podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly (58) vývoj epidemie v Číně může představovat riziko v rámci mutace viru, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.
"Epidemie se v Šanghaji značně rozšířila, zasaženo bylo již asi 70 procent populace města. Infikovaných je dvacet až třicetkrát víc než v dubnu a květnu," sdělil Čchen Er-čen ve státních médiích. V Šanghaji, kde žije 25 milionů lidí, úřady nařídily od dubna loňského roku dvouměsíční lockdown, který ochromil místní ekonomiku. Koronavirem se tehdy nakazilo kolem 600.000 obyvatel, z nichž mnozí byli posláni do obřích karanténních center.
V prosinci ale Čína po pouličních demonstracích ukončila tříletou politiku nulového covidu a bez přípravy zrušila většinu opatření proti šíření koronaviru. To podle místních svědků vedlo k přeplnění nemocnic a krematorií.
V rámci České republiky zatím žádné riziko nehrozí. Podle Romana Prymuly se v tamních podmínkách šíří dominantně varianta omikron, riziko by mohlo nastat v případě vytvoření nové mutace.
"Covid představuje nebezpečí z hlediska vývoje, který je v Číně. Teoreticky se může stát, že by v rámci masivního množení, které se tam děje, vznikla nějaká závažná mutace. Ta by nás mohla ohrozit. Varianty, které tam cirkulují, zatím nijak nepředstavují významné riziko, protože jde o varianty omikronu a my jsme se na ně adaptovali. Riziko navýšení nemocnosti v současnosti nehrozí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Zatímco v Šanghaji se vrchol epidemie očekává v nejbližších týdnech, v dalších velkých čínských městech, jako je Peking, Čchung-čching či Kanton, již podle zdravotnických expertů epidemie zřejmě vrcholila.
Obavy vyvolává předpokládaný postup koronavirové vlny na chudší čínský venkov poté, co se do svých rodných obcí vydají miliony lidí u příležitosti oslav lunárního Nového roku. Ten letos připadá na 21. ledna.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.