Covid se mírně připomenul, přibylo potvrzených případů. Epidemiolog Roman Prymula zhodnotil situaci

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2023

Covid-19 o sobě opět začíná dávat vědět. Počet potvrzených případů v posledních sedmi dnech mezitýdně vzrostl zhruba o polovinu. V uplynulém týdnu laboratoře zaznamenaly 5413 případů, o týden dříve jich bylo asi o 1900 méně. Přibylo také lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích. Ve čtvrtek bylo hospitalizováno 525 pacientů, z toho deset bylo ve vážném stavu. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. Pro ŽivotvČesku.cz o rostoucím trendu promluvil epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula (58).

Za posledních sedm dní nejvíce potvrzených případů evidují laboratoře v pondělí, a to 1404. To je nejvíce zhruba od poloviny loňského prosince. Lidé se také více testují. V pondělí statistiky zaznamenaly 7106 antigenních a PCR testů, mezitýdně asi o 1160 více.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz uznávanému odborníkovi přes epidemie, zda covid už je »za nami«. I když čísla nemocných vzrostla, oproti minulosti nejde jednoznačně o masivní počty.

"Covid za námi rozhodně není, protože v posledních dvou týdnech je zřejmý nárůst a reprodukční číslo se začíná pohybovat okolo 1,4. To znamená, že předběžně za dva týdny dojde ke zdvojnásobení počtu pozitivních záchytů z prvního týdne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který zároveň zdůraznil, že situace je skutečně oproti minulosti významně příznivější.

"To ale neznamená, že by měla přijít vlna, která bude zatěžovat populaci těžkým a masivním průběhem. Jasně vidíme, že v posledních měsících dochází k tomu, že varianta, která v ČR dominuje, nevytváří klinicky závažná onemocnění a díky tomu, že jsme se s tímto onemocněním v minulosti už setkali, tak průběhy nejsou pro zdravotní systém zatěžující," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V důsledku onemocnění covidem v uplynulém týdnu zemřelo 22 lidí, což je o jednoho více než v předchozích sedmi dnech. Loni touto dobou denní počty potvrzených případů dosahovaly desítek tisíc. Například za loňský 15. únor statistiky uvádí 33.370 případů, o den později 19.930. V nemocnicích s covidem tehdy leželo přes 4000 lidí, kolem 280 bylo ve vážném stavu, a denně umíralo kolem 50 pacientů s covidem. Před rokem ale vláda začala postupně rušit omezení, která kvůli epidemii covidu platila. V Česku totiž převládla varianta omikron, která měla u většiny lidí mírný průběh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.