Covid si podle profesora z fakulty UK připravil nemilé překvapení. Očkovat se budeme nejméně dalších 10 let, odhaduje

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

Zájem lidí o očkování proti covidu podle dostupných údajů dál klesá. Zdravotníci v pondělí aplikovali 8962 dávek, před týdnem to bylo asi o 2300 víc. Celkový počet podaných dávek od začátku vakcinace koncem loňského prosince se blíží 11,79 milionu. Plně naočkovaných eviduje ministerstvo zdravotnictví 5,944.618. Podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslava Flegra (63) se bude nutné očkovat nejméně dalších 10 let, než virus bude možné hodnotit jako běžné respirační onemocnění.

"Zatím v nejbližších deseti letech, a možná spíše dvaceti letech, se budeme muset očkovat, jinak budou stále umírat lidé. Snad to už nebudou desítky tisíc, ale »jen« vyšší jednotky tisíc mrtvých ročně. I tak by to znamenalo obrovskou a především zcela zbytečnou ztrátu," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na vývoj viru a s ním spojené očkování biolog Jaroslav Flegr.

Koronavirová infekce nejvíce postihuje seniory a lidi, kteří mají z důvodu zdravotních problémů sníženou imunitu. V Česku žije přes 416.000 seniorů, kteří stále nejsou chránění proti covidu-19 očkováním nebo prodělanou nákazou. Od začátku září se ale jejich počty podařilo snížit o více než 12.000, nejvíc v Moravskoslezském kraji. Nově se tam nechalo očkovat asi 2500 lidí nad 60 let, stále je tam ale nejvyšší podíl neočkovaných ze všech krajů. Starších lidí tam nepodstoupilo vakcinaci 18,8 procenta. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k 25. září.

"Imunita s dobou od očkování i od případné nákazy klesá a v případě seniorů dokonce klesá velmi rychle. Virus a vakcíny jsou tu s námi jen krátce, takže data týkající se rychlosti poklesu imunity jsou zatím velmi nedostatečná. Z toho co už o SARS-CoV-2 víme a co také víme o čtyřech původních lidských liniích koronaviru, bych odhadoval, že senioři se budou muset v příštích 10 letech přeočkovávat minimálně jednou ročně a mladší lidé minimálně jednou za 5 let. Teprve poté vymizí z populace rizikoví lidé, co zatím nemoc neprodělali a my budeme moci začít covid považovat za běžnou respirační nemoc, proti níž bude většinu z nás chránit nesterilní imunita, nebo tu a tam prodělaná slabá nákaza." upřesnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Vakcinaci nepodstoupit zhruba každý šestý člověk nad 60 let, zbývá jich asi 504.000. Jako více chráněné před nákazou a těžkým průběhem nemoci covid-19 počítá ÚZIS také asi 88.000 lidí v tomto věku, kteří nemoc už prodělali.

"Počet nechráněných seniorů tak v čase postupně klesá, nicméně stále jde o poměrně významnou kohortu, která může být v podzimních měsících snadno nakažena s rizikem těžkého průběhu nemoci," uvedl k tomu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

"Obávám se, že při současném tempu očkování ve skutečnosti počet nechráněných seniorů neklesá, ale stoupá. Rychlost poklesu imunity je totiž u seniorů půl roku po očkování rychlejší, než vzestup počtu těch nově naočkovaných. Ano, během podzimu a zejména zimy určitě stoupne rychlost promořování mladší populace, jenže to seniorům příliš nepomůže. Určitě je třeba mnohem aktivněji vyhledávat zatím nenaočkované seniory a těm naočkovaným urychleně poskytnout třetí dávku," dodal pro ŽivotvČesku.cz biolog.

Od minulého pondělí zdravotníci začali aplikovat i posilující dávky očkování, dosud je má 2500 lidí. Nárok přitom má na konci září už 40.000 osob očkovaných druhou dávkou vakcíny před osmi měsíci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.