Covid si připsal v Česku první oběť do 15 let. Teď se ukázalo, že je všechno jinak. Promluvil mluvčí ÚZIS

Covid - ilustrační snímek
Covid – ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Vůbec poprvé hygienici evidují úmrtí člověka v souvislosti s koronavirem, který se řadí do věkové skupiny do 15 let. Podle údajů Krajské hygienické stanice (KHS) by se mělo jednat o muže. Podle zjištění redakce ŽivotvČesku.cz jde ale o chybný údaj. "Dnes jsme zjistili, že jde o chybu," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Josef Tuček.

Podle údajů, které eviduje ministerstvo zdravotnictví, je v kategorii 0-14 let jeden záznam. Teď se ale ukázalo, že je chybný.

"Mohu potvrdit, že jedno úmrtí kojence nebo člověka ve věkové kategorii 0-14 let, které evidujeme, se ukázalo ve čtvrtek jako chybný údaj. Více informací zatím nemohu poskytnout, řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Josef Tuček.

Viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, podlehlo v Česku od počátku epidemie už 6740 lidí. V nemocnicích aktuálně leží 6322 lidí.

Tento týden přibyla také další oběť v kategorii 15-24 let, celkem jsou v evidenci dvě. A v kategorii do 35 let podle webu ministerstva zdravotnictví zemřelo už sedm mužů a čtyři ženy.

Podle odborníků u mladších ročníků při úmrtí většinou hrají roli přidružené nemoci. Případně značně oslabený organismus, který nedokáže dostatečně na vir reagovat. Nejvíce lidí, kteří covidu podlehli, jsou stále senioři, a to ve věkové skupině 75-84 let. Dosud nejvíc lidí s covidem zemřelo 3. listopadu, na kdy připadá 256 obětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.