Reklama:

Covid uváže Čechy na řetěz. Vláda zpřísní vánoční trhy, restaurace, řeší nouzový stav. Opatření okomentoval Václav Hořejší

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2021

Vláda kvůli zhoršování epidemie covidu-19 ve čtvrtek projedná další zpřísnění opatření. Bojovat proti nepříznivé situaci v souvislosti s epidemií chce podle zjištění portálu Novinky.cz například omezením vánočních trhů. Dále pak uzavřením restaurací, klubů a barů v pozdních večerních hodinách. Změny se týkají i sportu. Přísnější protiepidemická opatření vyžadují nouzový stav, který zřejmě vláda také vyhlásí. Omezení nejprve projedná Rada vlády pro zdravotní rizika. Zasedla krátce před polednem. Změnu pravidel a jejich účinek pro ŽivotvČesku.cz okomentoval imunolog Václav Hořejší.

Reklama:

Opatření se mají týkat i očkovaných. Premiér Andrej Babiš (67) ve středu zpřísnění opatření k omezení kontaktů avizoval, podle něj ale nepůjde o celkovou uzávěru, takzvaný lockdown. Původně je měla vláda projednávat v pátek, ve večerních hodinách ale termín jednání přesunula na dnešní odpoledne. V pátek prezident Miloš Zeman (77) bude v Lánech jmenovat premiérem lídra ODS Petra Fialu (57).

Vyhlášení nouzového stavu už tento týden na stole bylo, hejtmani se ale na jednání se zástupci vlády v demisi nakonec shodli, že to aktuálně není potřebné. Jiný pohled na to má imunolog Václav Hořejší, podle něj je dobře, že vláda přistupuje ke zpřísnění opatření. Redakci ŽivotvČesku.cz sdělil, že by ale utáhl ještě více opasek hromadným akcím, které podle projednávaného návrhu mají být omezeny do počtu tisíc lidí.

Reklama:

"Tato opatření by určitě pomohla. Dokonce bych řekl, že omezení akcí by mělo být radikálnější, myslím si, že v nynější situaci by se měly aspoň na dva týdny zrušit veškeré akce, které se konají v uzavřených prostorách. Omezení na tisíc lidí si myslím, že je nedostatečné. Ale opatření jsou určitě potřeba," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Aktuální opatření nemají významný vliv na zpomalení tempa šíření viru. Navíc lze očekávat přesun vlny epidemie z Moravy do Čech. Profesor imunologie má za to, že krok, který by mohl šíření infekce skutečně zbrzdit a Česku pomoct z nejhoršího, by bylo povinné očkování. To by podle něj mělo u rizikových skupin zahrnovat i třetí dávku vakcíny.

"Chybí mi tam hlavně jedno úplně zásadní opatření, to je udělat pokud možno povinné očkování. Když už ne pro všechny, tak aspoň pro rizikové skupiny, to znamená pro lidi tak nad 60 let. Což by zahrnovalo i povinnou aplikaci třetí dávky, která je hodně důležitá. Povinné očkování aspoň v rizikové skupině tam vyloženě chybí," je přesvědčen Václav Hořejší, jaké opatření by podle něj bylo klíčové, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Změna v protiepidemických pravidlech, kterou dnes bude dosluhující vláda projednávat, by mohla do Štědrého dne snížit počty nakažených. "Situaci do Vánoc mohou opatření částečně zlepšit. Ale jak říkám, kdyby se přistoupilo k povinnému očkování, zvláště k povinné aplikaci třetí dávky, tak by to k tomu daleko víc přispělo," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Podle portálu Novinky.cz jde o opatření, kdy by se měly měly omezit velké sportovní a kulturní akce. Bary a restaurace by uzavřely své prostory ve 22 hodin. Otazník visí nad omezením vánočních trhů, výjimku by mohly mít jen venkovní. Mluví se také o zavedení změn už od pátku.

Testy ve středu potvrdily 18004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší středeční hodnota od začátku epidemie. O týden dříve, ve státní svátek 17. listopadu, byl denní přírůstek nižší o 3859 případů. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: