Covidová čísla rostou, rizikem je i chřipka. Roman Prymula porovnal v rámci rizik pro člověka obě onemocnění

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2022

Za uplynulý týden v Česku počet pozitivních záchytů covidu-19 vzrostl. A to na 5445 potvrzených případů. Hygienici do tohoto počtu zahrnují i opakované nákazy. Údaje zveřejnil portál ministerstva zdravotnictví. Odborníci zároveň upozorňují, že kromě vlny covidu se dá očekávat silnější vlna chřipky. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila exministra zdravotnictví a respektovaného epidemiologa Romana Prymulu (58) s dotazem, které z onemocnění je pro člověka rizikovější.

V mezitýdenním srovnání je současný nárůst covidových případů vyšší zhruba o desetinu. Více se ale také testovalo. V nemocnicích je s covidem 728 lidí, počet hospitalizovaných se tak proti minulému týdnu mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Odborníci v současné době apelují na očkování proti covidu-19 i chřipce, mohou se podávat i najednou. Důležité je zejména u seniorů nebo chronicky nemocných, kterým nákazy mohou zhoršit jejich ostatní nemoci.

Pro ŽivotvČesku.cz o covidu i chřipce promluvil bývalý šéf zdravotnictví v rámci dotazu, která z nemocí je jeho pohledem rizikovější. "Závažnější je nepochybně covid. A to co do smrtnosti, do průběhu - v tom slova smyslu, že může mít dlouhodobé následky. Někdy i následky celoživotní. V tom se liší od chřipky, protože chřipka, když přežijeme akutní fázi, tak bychom neměli mít dlouhodobé dramatické komplikace," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Denní nárůsty nakažených se zatím v mezitýdenním srovnání zvýšily každý den tohoto týdne. Většinou jde ale jen o mírný rozdíl v řádech desítek nakažených. Od pondělí do středy odhalily laboratoře pokaždé více než 1000 případů nákazy. Je to výrazně méně než před rokem, kdy se denní nárůsty pohybovaly výrazně nad deseti tisíci nakažených.

Stejně tak se výrazně nemění počet hospitalizovaných, v týdnu se pohyboval okolo 700. Minulý čtvrtek bylo v nemocnicích 687 lidí, nyní jich tedy je o 41 více. V těžkém stavu je 22 z nich. S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 41.949 lidí. Za posledních sedm dní je obětí 45. O týden dříve jich bylo 39.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.