Covidový účet za Velikonoce sklidíme za dva týdny. Milan Kubek popsal, co 4 volné dny znamenají

Velikonoce – Ilustrační snímek
Velikonoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Čtyři volné dny během prodlouženého velikonočního víkendu určitě budou mít vliv na vývoj koronavirové epidemie v Česku. Otázkou je, zda bude vývoj pozitivní, nebo opět vyskočí počet nakažených a hospitalizovaných. "Velikonoční víkend byl klidný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnské městské police Jakub Ghanem. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dodal, že skutečný účet za Velikonoce bude Česká republika znát za jeden až dva týdny.

Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný i ministr vnitra Jan Hamáček měli velké obavy, jak budou probíhat velikonoční svátky a zda veřejnost bude respektovat vládní opatření. Vláda kvůli prodlouženému víkendu nechala v platnosti zákaz cestování mezi okresy, protože o Velikonocích chtěla srazit mobilitu občanů na minimum. Odborníci i politici zdůrazňovali, že rizikové kontakty představuje i tradiční sousedské koledování.

"Jakým způsobem se Velikonoce projeví na vývoji epidemie, poznáme nejdříve za týden či spíše za dva týdny. Čísla mají skluz. Osobně si myslím, že nám pomohlo špatné počasí. Nezaznamenal jsem žádné demonstrace arogantních ignorantů, to je také dobře. Takže jsem spíše optimistický a určitě nám pomohlo, že alespoň na čtyři dny se zavřely továrny a lidé nejezdili do práce. Škoda, že jsme továrny neuzavřeli na dva týdny na začátku března, v takovém případě by epidemie brzdila mnohem rychleji," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Policisté v Česku od pátku do pondělí zaznamenali 6921 přestupků spojených s nedodržováním opatření proti šíření koronaviru. V 2438 případech uložili pokutu, 643 jich předali správnímu orgánu, zbytek řešili domluvou. "Během velikonočních svátků policie zaregistrovala i dva případy šíření nakažlivé nemoci," uvedl to David Schön z policejního prezidia.

"Velikonoční víkend byl klidnější než předchozí víkend. Minulý víkend byl velmi teplý, panovalo pěkné počasí, tento víkend hezky nebylo. Nezaznamenali jsme žádné výrazné porušování vládních opatření. Lidé nás opakovaně upozorňovali na skupinky, které posedávaly v parku či u dětských hřišť. Hlídky to prověřily, ale zpravidla se ukázalo, že nejde o nic závažného. Pokud jde o koledníky, tak v ulicích jsme je příliš neviděli, problém s nimi nebyl. Pokud lidé na koledu chodili, tak asi opravdu jen mezi nejbližším příbuzenstvem, to ale hlídky vidět nemohou, celkově byl opravdu klid," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnské městské police Jakub Ghanem.

Herec Jaroslav Dušek (60) proslul tzv. alternativním přístupem k životu. Nepopírá, že exis...

Epidemická situace se v Česku v posledních dnech mírně zlepšuje, v pondělí přibylo 1405 potvrzených případů nemoci covid-19. Ve státní svátky se však provádí méně testů. Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích v pondělí mírně klesl na 5709. V těžkém stavu bylo 1291 z nich. V České republice dosud s nákazou novým koronavirem zemřelo 27.169 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu