Covidpas jako vstupenka do restaurace i pro cestování. Ivan Bartoš promluvil o svobodě a omezování
Za necelý půlrok startuje prázdninová sezona. Češi se těší, zájezdy na léto vybírají s předstihem. V sílící koronavirové pandemii tak projevili optimismus. Přestože už Evropa včetně Česka začala proti nemoci covid-19 očkovat, nikdo dosud přesně neví, jak to bude při cestách do zahraničí fungovat. Mluví se nejvíce o zavedení takzvaného »Covidpasu«, který by mohl usnadnit nejen cestování, ale mohl by být i vstupenkou do restaurací a k přístupu k dalším službám. "Nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš (40) svůj pohled na vznik kategorie dvojích občanů.
Ti, co jsou očkovaní, by mohli mít svobodnější život než odmítači očkování, nebo ti, kteří jsou v pomyslné frontě na vakcínu na konci řady. I když Evropa očkuje, dostatek vakcín stále není. Jedním z řešení, jak umožnit očkovaným snazší přístup třeba v rámci cestování, je zavedení covidového pasu. Tím se také dají motivovat ti, kteří se k očkovaní staví záporně.
"Covidpas nechceme - očkování musí zůstat dobrovolné a z toho vyplývá i fakt, že nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat, respektujeme přístup každého jedince k očkování, ač očkování považujeme v globálu za účinný prostředek boje s pandemií. Někteří lidé mají navíc pro očkování medicínskou kontraindikaci - každý prostě být očkován nemůže," řekl Ivan Bartoš pohled na situaci ohledně zavedení covidpasů s tím, že očkování musí být »3D« - tedy dobrovolné, dostupné a důvěryhodné.
Oproti tomu ministr zahraničí Tomáš Petříček podporuje možnost vydávání jednotného »očkovacího pasu«, kterou prosazují zejména jihoevropské státy jako Řecko nebo Portugalsko. Podle Evropské komise příprava případného elektronického certifikátu přichází v úvahu až poté, co budou vyřešeny otázky ochrany soukromí či diskriminace neočkovaných lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.