ČR čekají vydatné srážky. Do soboty naprší až 80 mm, prázdniny odstartují tropickými teplotami

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2022

Pátek bude bohatý na srážky i na bouřky. "Už během dopoledne do ČR ale dorazí první bouřky a přeháňky z Německa. Další bouřky a přeháňky se budou tvořit během odpoledních hodin a velmi silné bouřky budou doprovázené přívalovým deštěm a večer a v noci na sobotu budou bouřky přecházet ve vydatné srážky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Hlavním nebezpečím jsou ve velmi silných bouřkách během odpoledne a večera zejména přívalové srážky - jejich úhrny se mohou zastavit i přes 30 mm a následně vydatný déšť. "Nejvíce srážek by mělo spadnout v Jihočeském kraji a právě tam hrozí rozvodnění menších toků a potoků. Odpolední teploty budou mezi 26 až 31 °C - bouřky přinesou rychlé ochlazení během krátké doby," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Také noc na sobotu bude bohatá na srážky. Převládat bude velká oblačnost, na většině území déšť, zejména v Čechách i vydatný.

"Zpočátku noci se budou místy vyskytovat i bouřky. Do sobotního dopoledne v Jihočeském kraji spadne až 80 mm. Ranní sobotní teploty se budou pohybovat mezi 18 až 14 °C. Vlnící se studená fronta bude během soboty jen pozvolna přecházet přes naše území dále k východu. Nejvíce oblačnosti i srážek bude hned zpočátku dne - velká oblačnost, na většině území déšť nebo přeháňky. Odpoledne bude docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek - na oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Odpolední teploty budou mezi 22 až 27 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz ohledně prvního víkendového dne.

V neděli bude jasno až polojasno, během dne ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

A také začátek prázdnin – příští pátek přinese v maximech až 33 °C

Přesně před rokem bylo na Hodonínsku a Břeclavsku pozorováno ničivé tornádo F4 spojené s výskytem konvektivních bouří. "Na tornáda byl nejbohatším rokem 2011, to se na našem území podařilo identifikovat 11 tornád. To loňské bylo ale jednoznačně nejsilnější – večer 24. června se utvořilo na konvektivní bouři a od 19.14 do 19.53 hodin urazilo trasu dlouhou 27,1 km. Přešlo přes obec Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín a podle škod, které způsobilo, je odhadovaná rychlost větru 380 km/h s odchylkou plus/minus 110 km/h," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

"Před 13 lety jsme na přelomu června a července skloňovali ničivé přívalové povodně, které byly lokálního charakteru, a vydatné srážky přinášely silné bouřky, které se tvořily v teplém, vlhkém a labilním vzduchu. Nejsilnější srážky se vyskytly 24. června na Novojičínsku – přinesly je bouřky, které opakovaně přecházely přes jedno území. Povodně postihly i jižní Čechy a Děčínsko," dodala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.