ČSSD mimo Sněmovnu. Volební průzkum opět ovládla koalice Pirátů a STAN. Promluvil Ivan Bartoš

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2021

Volby by znovu ovládla koalice České pirátské strany v čele s předsedou Ivanem Bartošem (41) a Starostů a nezávislých (STAN), které vede Vít Rakušan (42). Ukázal to nejnovější průzkum agentury Kantar realizovaný pro Českou televizi, kde by koalice získala vítězných 26 % hlasů. "Je vidět, že lidé vnímají naši práci a nevěří lžím, které o Pirátech nově kromě SPD začal rozšiřovat ve svých vystoupeních premiér Babiš a jeho tým marketérů," řekl v reakci na výsledky Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Čas kvapí a podzimní volby se rychle blíží. Zbývá už jen 125 dní, než se bude rozhodovat o další budoucnosti České republiky a kam bude směřovat v dalších letech. Vítězství ve volbách by podle aktuálního průzkumu výzkumné agentury Kantar pro Českou televizi patřilo koalici Pirátů a STAN, která by s náskokem 4,5 % získala prvenství oproti 21,5 %, se kterými by se umístila na druhé pozici koalice SPOLU (TOP 09, KDU-ČSL, ODS). ANO by zůstalo až na třetím místě s rovnými 20 % voličských hlasů.

Polovinu procentních bodů oproti hnutí ANO by mělo SPD Tomia Okamury, které by se s 10 % umístilo na celkové čtvrté pozici. Komunisté by získali 5,5 procenta voličů a velký úspěch by slavilo politické hnutí Přísaha bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty – celkem by získalo potřebných 5 % a dostalo by se do Sněmovny. Její dveře by zůstaly naopak uzavřeny koalici Trikolóry a Zelených a také ČSSD.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš je rád, že se lidé nenechají manipulovat ostatními politickými stranami a předvolebním bojem o hlasy voličů.

"Dlouhodobá podpora veřejnosti naši společné kandidátky Pirátů a Starostů mne těší. Je vidět, že lidé vnímají naši práci a nevěří lžím, které o Pirátech nově kromě SPD začal rozšiřovat ve svých vystoupeních premiér Babiš a jeho tým marketérů. Navíc toto premiér dělá, aby zakryl své chyby a selhání v řízení země nejen v době pandemie. Lidé se nenechají opít rohlíkem ani koblihou. Piráti v programu zvyšování daní nikdy neměli a nemají, stejně tak jsme nepodpořili nikdy nelegální migraci. V roce 2015 Piráti jasně odmítli automatické kvóty na umisťování uprchlíků. I přesto, že premiér zahájil svou kampaň, ve které straší lidi, dostávám spoustu pozitivních reakci na představený program koalice Pirátů a Starostů pro nadcházející volby," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz k volebnímu programu a výsledkům aktuálního průzkumu Ivan Bartoš s tím, že jde hlavně o vybudování kladného vztahu státu s jeho občany.

"Chceme pro lidi moderní a bezpečný stát bez korupce, který bude člověku partnerem. Přívětivý k podnikání i k životním potřebám lidí. S dostupnými a kvalitními službami s důrazem na zdravotnictví. Stát, který garantuje našim seniorům důstojné staří a studentům a žákům vzdělání na světové úrovni. Věřím, že jsme naši dosavadní práci ve Sněmovně, na radnicích a nově i ve vedení 9 krajů jasně ukázali, že naše sliby plníme a že lze spravovat věci veřejné bez korupce a vedlejších úmyslů," dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Česká televize si také nechala vypracovat i průzkum jednotlivých stran, tedy jejich preference bez koalic. V případě, že by šly strany do voleb samostatně, tak by s 19 procenty vyhrálo ANO. Druzí by skončili s 16,5 procenty Piráti. STAN by získal 11,5 procenta, stejně jako ODS. Do Sněmovny by se nedostala Přísaha, KDU-ČSL ani ČSSD.

Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že po volbách pověří sestavením vlády předsedu vítězné strany. To znamená, že pokud by Piráti nepředběhli v počtu zákonodárců ANO, jako první by tedy dostal příležitost opět Andrej Babiš.

Volební boj je mezi stranami velmi napjatý. O tom svědčí skutečnost, že ve čtvrtek proběhlo hlasování o nedůvěře vládě. O výsledku jednání nakonec rozhodli komunisté. A to způsobem, že nepřímo podpořili vládní koalici, když před hlasováním opustili jednací sál Sněmovny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.