ČSSD na hraně úspěchu bojuje také o miliony. Strany dostanou 100 Kč za hlas, musí ale splnit základní podmínku

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Dostat se do Sněmovny, sestavit vládu a nejméně další čtyři roky ovlivňovat směřování České republiky. To by mělo být základním cílem každé politické strany. Pro některé strany ale není nutné »vyhrát«, stačí se volebního klání »zúčastnit« a pak zinkasovat tzv. příspěvek na úhradu volebních nákladů. Ten činí 100 korun za jeden hlas a dosáhnou na něj strany, které získají alespoň 1,5 % hlasů. To znamená, že o miliony bojuje jak ČSSD, které předvolební průzkumy předpovídají zisk kolem 3 % procent, tak například Volný blok, který podle posledního průzkumu dosáhne na 2 %. "Částku 100 korun za hlas dostanou všechny strany, které překonají hranici 1,5 % z celkového počtu platných hlasů," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Magická hranice 5 procent hlasů je nutná pro vstup do Sněmovny. Podle průzkumu agentury Kantar z konce srpna by se do Sněmovny nedostala například ČSSD, které agentura přisoudila zisk 3,5 %. Další sledovanou hranicí je pak hodnota 1,5 %. To je hranice, při které politické strany dosáhnou na příspěvek na úhradu volebních nákladů - tzv. příspěvek za hlas. Přes tuto hranici se podle předvolebních průzkumů dostane jak Trikolóra tak Volný blok. Tři procenta, která budou pro ČSSD případným propadákem, tak mohou u jiných stran vzbudit nadšení.

"Politické straně, politickému hnutí nebo koalici, která ve volbách do Poslanecké sněmovny získala nejméně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, bude za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu uhrazeno 100 Kč," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Například lídr Volného bloku Lubomír Volný (48) se brání spekulacím, že do voleb si jde pro dvě procenta a miliony. Uvedl, že takto rozhodně neuvažuje.

"Cílem Volného bloku je vyhrát volby. My o volebním zisku nad dvě procenta vůbec neuvažujeme, nám jde o to vyhrát volby a zachránit tuto republiku. Nám se podsouvá, že to děláme kvůli nějaké hranici a abychom inkasovali peníze za hlasy, zatímco všichni ostatní to jistě dělají z lásky k občanům," ironicky okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Volný otázku, zda by mu ve volbách nestačila dvě procenta či dokonce 1,5 %.

Ještě měkčí hranice je při ve volbách do Evropského parlamentu. Každá strana, která získá alespoň 1 % hlasů, dostane příspěvek 30 Kč za každý hlas.

Příspěvek 100 korun za hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny nevypadá na první pohled nikterak závratně. V součtu všech hlasů se ale jedná o částky, které jsou pro jednotlivé politické subjekty klíčové.

V roce 2017 ve volbách do Poslanecké sněmovny dosáhlo vítězné hnutí ANO na 29,64 %, což představovalo 1 500 113 hlasů. Když se počet hlasů vynásobil částkou 100 Kč, vyskočil státní příspěvek pro ANO na více než 150 milionů korun.

Na chvostu »závodního pole« se v roce 2017 umístili Svobodní, dosáhli na 1,56 %, což jim ale dávalo právo inkasovat příspěvek na úhradu volebních nákladů. Svobodní si díky 79 229 hlasům sáhli na téměř 8 milionů korun.

Pro ilustraci je dobré se podívat také na volební výsledek STANU. Starostové v roce 2017 dosáhli na 5,18 % a dostali se těsně do Sněmovny. Hlas jim odevzdalo 262 157 lidí, což znamenalo zisk více než 26 milionů korun.

Podle hrubého odhadu by tak ČSSD se ziskem 3,5 procent sice letos zůstala mimo sněmovní dveře, ale mohla by dosáhnout na příspěvek kolem 20 milionů korun. Víkend 8. a 9. října, kdy se volby do Sněmovny konají, může potěšit také Roberta Šlachtu (50). Jeho hnutí Přísaha se podle průzkumů pohybuje kolem 5 až 6 procent, to znamená, že by si hnutí přišlo na příspěvek kolem 30 milionů korun a bonusem by byl vstup do Sněmovny.

Při vyplácení příspěvku na úhradu volebních nákladů nehraje roli, zda občan k volbám vůbec nejde, nebo zda se rozhodne do volební urny hodit neplatný hlas. Volební příspěvek se vyplácí pouze za ty voliče, kteří k volbám šli a odevzdali platný hlas.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.