ČSSD ztrácí důvěru u voličů. Platíme daň za nepopulární opatření vlády, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2020

Volební model z přelomu září a října ukazuje, že hnutí ANO ztrácí voliče. Strana premiéra Andreje Babiše má ale pořád přes 24 procent. Mnohem horší nálada je u komunistů a sociálních demokratů, podle průzkumu agentury Kantar by obě strany zůstaly mimo Poslaneckou sněmovnu. Předseda ČSSD Jan Hamáček (41) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, co je důvodem, že jeho strana ztrácí důvěru u voličů.

"My jsme po celou dobu krize, kdy klesalo hnutí ANO, protože od jara ztrácelo, drželi. To znamená, že jsme neplatili politickou cenu za to, jak funguje vláda. Ale po těch posledních vládních chybách nám to lidé přičetli také," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček důvody, proč sociální demokracie výrazně ztrácí. "Celé jaro i léto jsme drželi a neplatili daň za nepopulární opatření, teď už zkrátka platíme," zdůraznil ministr vnitra.

Epidemie covid-19 a vládní opatření ovlivňují rozhodování voličů. Zdá se, že část voličů ztrácí důvěru ve vládu. Česká televize nechala u agentury Kantar CZ zpracovat volební model, který ukazuje, že hnutí ANO ztrácí podporu. Podle průzkumu by stranu Andreje Babiše v tuto chvíli volilo 24,5 voličů.

Na druhém místě se drží Piráti s devatenácti procenty, třetí ODS by podle průzkumu v tuto chvíli získala 13,5 procent.

Ponurá nálada panuje u komunistů. Ti by se ziskem 4,5 procent zůstali mimo Poslaneckou sněmovnu. Podobně by dopadla také strana, které předsedá právě ministr vnitra Jan Hamáček. ČSSD by podle posledního průzkumu získala jen 4 procenta.

Hamáček se domnívá, že pokud se podaří epidemii v Česku opět »zadupnout«, ČSSD by jako koaliční partner současné vlády mohla posílit.

"Musíme mluvit jasně, srozumitelně. A také pokud by vláda dokázala tuto zatáčku vybrat - tedy epidemii koronaviru v České republice zvládnout - a já věřím, že se to povede, tak by to znamenalo návrat důvěry ve vládu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.