ČT o sebevraždě Lenky Šimůnkové mlčela, teď se odvolává na kodex. Fridrichová k jednání televize uvedla, že je to šílené

Lenka Šimůnková byla matkou jedné z obětí střelby na filozofické fakultě, při které zemřelo 14 lidí. Zoufalá žena, jež přišla o své jediné dítě, se celý rok a půl snažila zjistit, proč musela její dvacetiletá dcera zemřít. V sobotu bohužel ukončila své trápení skokem do propasti Macocha – v podstatě se stala další obětí tragické události. V současnosti ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, rezonuje znepokojení, a to v kontextu toho, že Česká televize se události vůbec nevěnovala. Redakce ŽivotvČesku.cz zaslala dotaz na tiskové oddělení, k věci se vyjádřila i novinářka Nora Fridrichová.
"Sebevražda paní Šimůnkové byla v hlavních zprávách dvou ze tří největších televizí zprávou číslo 1, ta třetí ji nepovažovala za důležité zmínit v hodinové relaci ani jednou větou (asi proto, že má ty koncesionářské poplatky tak nízké a nemá na to lidi). A teď už máte dostatek indicií na to, abyste uhodli, která to byla," napsal na svém facebookovém profilu známý komentátor iDnes Miroslav Korecký, který do roku 2021 pracoval i jako komentátor publicistického pořadu 168 hodin, v němž připravoval rubriku Malostranské korekce.
K jeho příspěvku se vyjádřila řada známých tváří, a to nejen z novinářské branže. Příkladem nezmínění sebevraždy považuje za šílené také Nora Fridrichová, která téma velmi profesionálně zpracovala dříve v pořadu 168 hodin, který ale následně Česká televize v druhé polovině loňského roku zastavila. Redakce ŽivotvČesku.cz ji oslovila.
"Podle mě by Česká televize měla vysvětlit svou redakční politiku, proč skon matky oběti – tragédie na fakultě, která se v ČR nikdy do té doby nestala – nevyhodnotila jako zprávu hodnou zaznamenání. Ta zpráva byla všude. A otázka stojí, proč se divák ČT tuto informaci nemá dozvědět, zvláště když víme, jak paní Šimůnková prožila poslední měsíce svého života, kdy usilovala o to, aby se dozvěděla celou pravdu ve smyslu, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zkušená novinářka Nora Fridrichová, která má v současnosti svůj projekt na známé placené platformě s názvem Nora.
Faktem však je, jak redakce zpětně zjistila, že sebevražda Lenky Šimůnkové se skutečně stala ústředním tématem ve zpravodajství většiny tuzemských médií. Ve večerních Událostech České televize však tato informace nezazněla. Relace se věnovala jiným tématům. Informaci se ČT nevěnovala ani v rámci následného pořadu Události, komentáře.
Redakce oslovila s žádostí o vyjádření Českou televizi. "Zpravodajství televize veřejné služby se řídí Kodexem ČT. To se týká i zpráv o událostech, jako jsou hluboké osobní tragédie. ČT přistupuje k tématům sebevražd zdrženlivě. Tento postoj je dlouhodobě známý a neměnný a podobné principy uplatňují také další veřejnoprávní média v Česku a ve světě. Těmito pravidly se redakce řídila i při rozhodování o formě a šíři pokrytí této konkrétní tragédie. O případu informovala v rámci vysílání ČT24," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Radek Konečný z tiskového oddělení ČT v zaslaném vyjádření.
Postoj České televize může na někoho působit rozporuplně. Nešlo totiž o běžnou tragédii izolovaného charakteru, ale o společenský dopad pokračující tragédie, jejíž souvislosti rezonují napříč veřejným prostorem.
Šimůnková byla matkou oběti největší masové vraždy v novodobé historii Česka a její čin mohl představovat výraz zoufalství i výkřik volání po »určité« spravedlnosti. Ve chvíli, kdy o události informují téměř všechna relevantní média a veřejnost o ni vykazuje mimořádný zájem, se může někomu zdát, že absence zprávy ve vlajkové zpravodajské relaci veřejnoprávní televize je selhání redakčního úsudku a popření veřejné služby. I to je pravděpodobně důvod, proč se ve veřejném prostoru objevily kritické postoje.
Po střelbě na FF UK 21. prosince 2023 zemřelo 14 studentů a pedagogů. Pachatel, čtyřiadvacetiletý student, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.
Šimůnková ministra Rakušana a šéfy policie vinila ze lží a chyb, podle ní mohli policisté střelbě zabránit. V červnu 2024 Sněmovna ustavila vyšetřovací komisi a uložila jí zmapovat tragickou událost, vyhodnotit efektivitu zásahu, případně dát podněty k lepšímu zvládání podobných událostí. Komise letos v lednu v závěrečné zprávě oznámila, že nezjistila v postupu složek integrovaného záchranného systému při střelbě pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Zjistila však nedostatky v operačním a taktickém řízení před střelbou. Zároveň doporučila změny ve vybavení policistů či zbraňové legislativě. Se závěrem komise nesouhlasili poslanci hnutí ANO, kteří vypracovali oponentní zprávu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.