Čtvrtá dávka očkování problém nevyřeší, říká Roman Prymula. Promluvil o velké šanci na klid kolem epidemie

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2021

Izrael se chystá očkovat proti covidu-19 čtvrtou dávkou vakcíny, a to lidi starší 60 let a další ohrožené skupiny. Doporučil to dnes vládní expertní výbor. Premiér Naftali Bennett rozhodnutí, které musí ještě potvrdit hlavní epidemiolog, označil za »skvělou zprávu«, jež pomůže překonat vlnu koronavirové varianty omikron. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) očkování čtvrtou dávkou není cesta. "Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Ještě v polovině prosince přitom odborníci, kteří působí jako poradci izraelské vlády v postupu proti šíření koronaviru, nedoporučili zavést čtvrtou dávku očkování ani pro seniory či lidi se sníženou imunitou. Nyní vládní tým doporučil čtvrtou dávku pro seniory nad 60 let a další rizikové skupiny, a to po nejméně čtyřech měsících od dávky třetí.

Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz na dotaz uvedl, že čtvrtá a další dávky situaci neřeší. "Zatím se tvrdilo, že tři dávky mají účinnost 70 procent. Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší, protože pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá, protože tady je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu a my musíme navodit vysoké hladiny protilátek, abychom se mu byli schopni vyhnout, proto se dává třetí dávka. Cesta přes čtvrtou dávku je krátkodobá," zdůraznil s tím, že ohledně omikronu nejde v tuto chvíli dělat závěry.

"Nikdo zatím přesně neví, jak moc velký strašák omikron je. Nicméně v Jihoafrické republice tak vlna poměrně rychle skončila, buď to onemocnění nebylo závažné a proběhlo populací a nezanechalo žádné velké škody a uvidíme, jak to bude na modelu Velké Británie či dalších evropských zemí, kde ta vlna už začala, kde se to zastavilo na hodnotě 100 tisíc a tři dny po sobě tam jsou identické hodnoty," upřesnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Doporučení stran čtvrté dávky přišlo poté, kdy Izrael oznámil první případ úmrtí člověka nakaženého variantou omikron. Podle listu The Jerusalem Post zemřel muž ve věku kolem 60 let v pondělí v nemocnici v Beerševě na jihu země. Trpěl ale vážnými komplikujícími zdravotními problémy. Nemocnice podle listu oznámila, že příčinou jeho smrti byly tyto zdravotní potíže, nikoli virus.

"Uvidíme, co udělá omikron. Pokud by byl klinicky nezávažný a proběhl populací, viděl bych to jako velkou šanci, že by se tu nemusela vytvořit další mutace a tím by se celá situace zklidnila," dodal směrem k nové variantě viru epidemiolog Roman Prymula.

O oslabování epidemie v České republice svědčí i to, že pozitivita provedených testů se v poslední době pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, klesl pod 25 procent, ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.