Reklama:

Čtvrtá vlna započala, říká Roman Prymula. Odhadl, kolik lidí během ní skončí s covidem v nemocnici

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se Česko nachází na začátku čtvrté vlny. "Pokud jde o počty nakažených, nejde o náhodný výkyv," zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví.

Reklama:

Případná budoucí protiepidemická opatření budou podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové (58) i při týdenním počtu nových onemocnění covidem-19 nad 100 případů na 100.000 obyvatel hlavně organizační a režimová. Na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví představila tři možné scénáře. Ani v nejhorším neplánuje uzavírání žádných provozů, což už dříve potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Doplnil, že se zvažuje například nošení respirátorů v zaměstnání nebo obnovení testů ve firmách.

"V posledních několika dnech vidíme, že narůstají počty pozitivních případů a že nejde o náhodný výkyv. Poslední data ukazují, že populační nálož stoupá a podílí se na tom několik faktorů. Kromě toho, že se testuje ve školách, kdy jsme zachytili zhruba 200 pozitivních jedinců. Další faktor je, že je prudký nárůst mezi adolescenty a osobami mladší dospělosti, což samozřejmě reflektuje častější sociální kontakty a návraty z dovolených," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že aktuálně udeřila další vlna epidemie.

Reklama:

"Čtvrtá vlna u nás započala, ale pokud jde o nemocniční kapacity, tak na tom budeme výrazně lépe, než řada zemí v okolí, a to zejména díky proočkovanosti a tomu, že řada lidí je promořena z těch předcházejících vln. Očekávám, že to bude v souvislosti se zatížením nemocniční kapacity, podle dat, která k dispozici jsou a odhadů, někde na čtvrtině čísel, která tady v minulosti byla," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Pro zbrzdění šíření nákazy covidu-19 je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška potřeba zvýšit nejen proočkovanost seniorů a rizikových skupin, ale také mladých lidí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: