Čtyřnásobná babička Libuška Šafránková: Čekají mě veselejší Vánoce. Na Popelku nebude čas, říká

Herečka Libuše Šafránková
Herečka Libuše Šafránková
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Libuška Šafránková (67) je fenomenální herečka, která patří mezi legendy hereckého světa. Svým výjimečným kultivovaným projevem a talentem oslovila několik po sobě jdoucích generací a dodnes zůstává nezapomenutelná v mnoha svých slavných rolích. Jednou z nich byla i krásná Popelka v pohádce Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka (†88). Hvězda české kinematografie a stále šarmantní Libuška Šafránková prozradila exkluzivně pro ŽivotvČesku.cz, jak prožije letošní vánoční svátky a jestli bude sledovat v televizi na Štědrý den pohádku, ve které ztvárnila hlavní roli po boku hereckého kolegy a »Prince princů« Pavla Trávníčka (70).

Libuška Šafránková, manželka hereckého velikána Josefa Abrháma (81), patří mezi nehynoucí hvězdy českého filmu i divadla a už od svých mladých dívčích let okouzlovala diváky v rolích, jako byla například v roce 1971 laskavá Barunka ve filmovém zpracování Babičky podle předlohy Boženy Němcové. Jen o dva roky později ztvárnila krásnou Popelku v legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku. Pro své výjimečné nadání, specifický projev a jedinečný půvab je nepochybně jednou z nejobsazovanějších hereček u nás. A to plným právem.

Herecká ikona Libuška Šafránková se svěřila s tím, jak stráví Vánoce a jaké tradice jsou u nich v rodině každoroční povinností.

"Vánoce budu trávit jako vždycky. Akorát to bude veselejší, protože máme víc dětí. Nejmladšímu jsou dva roky, staršímu tři, dalšímu je dvanáct a nejstaršímu pak čtrnáct let. Asi budeme celá rodina pohromadě. Prosinec utekl jako voda. Slavili jsme manželovy narozeniny, takže se přiznám, že třeba stromeček ještě vůbec nemáme. Každoročně dodržujeme všechny křesťanské tradice," řekla Libuška Šafránková pro ŽivotvČesku.cz, která je už čtyřnásobnou babičkou.

Každé svátky je součástí televizního programu vánoční skvost – pohádka Tři oříšky pro Popelku. Libuška Šafránková si užívá svých vnoučat, a tak není jisté, zda vůbec najde čas na to, aby sledovala slavný pohádkový příběh, do kterého vnesla nejen krásu, ale i jedinečné kouzlo.

"Jak máme doma hodně dětí, tak nevím, jestli se to povede. Zatím se to moc nedařilo, abych sledovala televizi. Kluci jsou velcí a moc šikovní, už sami natáčí filmy – dokonce vyhráli nějakou filmovou soutěž. Jsou tady už nové generace, které je třeba vnímat. Proto to letos bude asi zase bez Popelky," přiznala s úsměvem velká dáma českého filmu pro ŽivotvČesku.cz, která ztvárnila desítky brilantních rolí nejen v divadle, ale i filmu.

"Mám před sebou jednu ušlechtilou věc – texty, které napsala Betyna Landovská o svém tátovi (herci a dramatikovi Pavlovi Landovském (†78), pozn. red.). Vrací mě to o dvacet, třicet let zpátky, kdy jsme spolu prožívali jeho excesy. Cítím se poctěná, že toho budu součástí, protože jsem ho měla moc ráda a byl má srdeční záležitost. Je to sice hodně stránek, ale myslím si, že to stojí za to. Za zpracování, které se dostane k lidem," prozradila Libuška Šafránková pro ŽivotvČesku.cz, co ji čeká za práci v novém roce.

"Jmenuje se to Nikdy není pozdě na šťastné dětství a jeho dcera s velmi příjemným nadhledem a humorem sepsala tuto knihu, která je až tragikomická. Budu to namlouvat a vznikne z toho mluvené slovo," dodala národem milovaná herečka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.