Cukrářka Ivka o výchově potomků: Být zavřená ve 2+1 s dětmi, bylo na začátku náročné, říká

Amatérská kuchařka Iva Sarauerová
Amatérská kuchařka Iva Sarauerová
Foto: Se svolením TV Nova
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Televizní gastronomická show představila několik šikovných soutěžících, mezi nimiž se objevila také sympatická Iva »Ivka« Sarauerová, která vynikala nejen v tradičním vaření, ale i jako mistrná cukrářka. V osobním životě je maminkou dvou synů – mladšího Huga (9) a staršího Kvída (12), kterým se snaží dopřát všechno, co jim na očích vidí. Ale samozřejmě to není zadarmo a výchova má určitá pravidla. "Mají povinnosti, musí zabrat. Vím, že jim neustále šlapu na paty, až jsem s tím asi hrozná, ale přijde mi přirozené, že by v jejich věku pomáhat měli. Sami vidí, že mám hodně práce a dělám pro ně první poslední, i proto se musíš snažit, řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Dlouhé měsíce museli rodiče školáků řešit situaci, že jsou děti doma kvůli zavřeným školám a musí plnit povinnosti a úkoly pod jejich dozorem. Skloubení práce, distanční online výuky a domácnosti byla náročnou výzvou, se kterou se museli popasovat.

"Jak už epidemie trvá dlouho, tak jsme si našli určitý systém, který jsme si zajeli. Nebudu říkat, že je to strašné, protože už jsme si zvykli a nepřijde mi to jako něco divného. Ale naše začátky, kdy je člověk najednou se dvěma dětmi zavřený v bytě 2+1, byly opravdu hodně náročné. Hlavně s tím vším, co mám – s prací, fitness, s dorty. Snažím se být s kluky celé dopoledne doma, protože oba měli distanční výuku a musela jsem je hlídat a kontrolovat. Pak jsem šla do práce a čas, který jsem s nimi trávila doma, mi bohužel chyběl. O to déle jsem se musela věnovat pracovním povinnostem. Aktuálně měl jeden syn prezenční výuku ve škole, ale druhý zase distanční online výuku, takže se pro mě asi nic nemění. Ale samozřejmě je znát, když je menší Hugo ve škole, tak Kvído to doma zvládá sám úplně v pohodě. Hugovi bude přeci jen 10 let, tak je nutné, abych s ním byla doma," řekla Iva »Ivka« Sarauerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je náročné uhlídat věci související se školou.

"Pro mě je stále náročné mít přehled nad tím, jestli mají udělané úkoly, vše připravené, zda odevzdali, co měli, nebo naopak neodevzdali a do toho mám spoustu e-mailů od paní učitelky. Kolikrát to ani neuhlídám, protože se to zkrátka nedá. Na kluky se snažím co nejvíc apelovat, aby si to hlídali sami, měli nějakou zodpovědnost a pokud něco neudělají, tak to jde na jejich hlavu. Určitě nejsem 100%, i když pro to dělám maximum. Musím je vést k samostatnosti, jinak to opravdu nejde," přiznala nadaná kuchařka, která rozjela vlastní podnikání v cukrářském oboru a věnuje se pečení luxusních dortů. Před nedávnem pekla andělský dort pro několikanásobnou Zlatou slavici Lucii Bílou (55) k jejím narozeninám.

Po dětech chce, aby stejně jako ve vztahu ke škole fungovali i v domácnosti a byli pro ni pomocnou rukou.

"Mají povinnosti, musí zabrat. Vím, že jim neustále šlapu na paty, až jsem s tím asi hrozná, ale přijde mi přirozené, že by v jejich věku pomáhat měli. Sami vidí, že mám hodně práce a dělám pro ně první poslední, i proto se musíš snažit. Přijde mi jako základ pomoct doma, vyprat, vyndat prádlo z pračky a dát ho do sušičky, vyskládat myčku, vyluxovat a uklidit. Ale jsou to typičtí kluci »bordeláři«, je to každodenní boj. Když jedu z práce, preventivně jim volám a oni už vědí, co to znamená. Doma mě po práci čeká druhá »šichta« – vařím, chystám sobě a klukům jídlo, pak uděláme kontrolu ohledně školy, co kdo má/nemá, čtení, mazlení a druhý den jedeme nanovo," dodala Iva »Ivka« Sarauerová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.