Reklama:

Dagmar Havlová v roli první dámy musela projít přerodem. Začátky pro ni byly traumatizující, říká Ladislav Špaček

Dagmar Havlová
Dagmar Havlová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2023

Za svůj život si Dagmar Havlová (70) vyzkoušela velké množství rolí. První z nich byla ta v legendárním filmu Holky z porcelánu, ta největší po boku prvního českého prezidenta Václava Havla (✝75) jako první dáma. Přerod z komediální herečky v manželku hlavy státu byl podle Ladislava Špačka (73), Havlova tiskového mluvčího a popularizátora etikety, velmi náročný. "Myslím, že to pro ni bylo traumatizující," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Proslavila se ještě pod dívčím příjmením Veškrnová, a to ve filmu režiséra Juraje Herze Holky z porcelánu, kde si zahrála ztřeštěnou Danu. Rok poté ji Herz obsadil také do krimikomedie Holka na zabití, následně již její hvězda strmě stoupala vzhůru. V 80. letech tak patřila mezi nejobsazovanější české herečky.

Reklama:

Poprvé se vdala v roce 1975 za rozhlasového hlasatele a režiséra Radvíta Nováka (✝63), se kterým má dceru Ninu Smithovou (47). Ta je od roku 2015 soudkyní na Praze 1. Podruhé se pak v roce 1997 provdala za prvního českého prezidenta Václava Havla, se kterým zůstala až do jeho smrti v roce 2011.

"Pamatuji se na dobu, kdy se s Václavem Havlem sblížili. Tehdy se léčil z karcinomu plic a ležel po operaci v Londýnské ulici, byl skutečně na hraně života a smrti. Dagmar tam za ním tehdy chodila a byla mu skvělou oporou, dokonce mu i nosila jídlo. Bylo to také ještě v nemocnici, kdy nám Václav Havel řekl, že se s Dagmar chce oženit. Poté jsme vymýšleli, jak to utajit," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník na etiketu Ladislav Špaček, který byl Havlovým tiskovým mluvčím.

V době, kdy se pár chtěl vzít, Václava Havla pronásledovali novináři na každém kroku. Nestáli ale o svatbu za přítomnosti novinářů, a tak se jim nakonec datum podařilo utajit. Brali se v tichosti na žižkovské radnici za přítomnosti svědků 4. ledna.

"Potom pozvali své přátele do svého bytu v Dělostřelecké ulici a nikdo nevěděl proč. Když se všichni na party sešli, teprve oznámili, že se vzali a budou žít jako manželé," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Špaček na okolnosti sňatku prezidentského páru.

"Pro Dagmar Havlovou byly ty počátky v roli první dámy velmi traumatizující. Přízeň veřejnosti si musela získat a po Havlově první ženě Olze Havlové, která byla velmi noblesní dámou a měla opravdu velké charitativní pozadí, bylo těžké ji nahradit herečkou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí bývalého prezidenta.

Podle jeho slov k tomu, že si Česko Dagmar Havlovou nakonec oblíbilo, významnou měrou přispělo to, s jakou láskou se o svého manžela starala na sklonku jeho života, kdy mu již ubývalo sil a trápily ho různé zdravotní neduhy. Rovněž její vytříbený módní styl je inspirací pro řadu žen a na svých 70 let, které právě dnes slaví, rozhodně nevypadá.

"Ta popularita stále trvá. Byl jsem během prezidentské inaugurace Petra Pavla (61) na třetím nádvoří Pražského hradu, a když na místo dorazila a vystoupila z auta, strhl se ohromný potlesk," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Špaček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: