Další dítě v babyboxu: Pětidenní chlapeček byl nalezen za zvláštní shody magických čísel. Ludvík Hess popsal, jak si rodiče dítěte svou korektností zkomplikovali život

Ludvik Hess je zakladatel babyboxů
Ludvik Hess je zakladatel babyboxů
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2022

V pondělí přesně ve 12 hodin našli pracovníci Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové v babyboxu pětidenního zdravého chlapečka i s doklady. Novorozenec dostal jméno Petr a stal se čtvrtým dítětem, které bylo do hradeckého babyboxu odloženo. Jejich zakladatel Ludvík Hess (75) pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak přiložené dokumenty mohou zkomplikovat adopci dítěte.

Malý Petr byl čistě oblečený, zabalený v šedé dece a na hlavě měl modrou čepičku. Stal se 11. letošním děťátkem, které bylo v babyboxech po celé České republice nalezeno.

U sebe měl dokumenty, z nichž lze vyčíst jeho totožnost, což v případě, že rodiče o dítě skutečně nestojí, celou věc a následnou adopci zkomplikuje.

O tom, jak velký problém přiložené osobní doklady mohou představovat, promluvil zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

"Rodiče dali dítěti do schránky dokumenty, které odhalily, jak se chlapeček jmenuje, jak se jmenují oni. Pracovnice OSPODu se tedy logicky je pokusí přemluvit, aby si ho vzali zpět, pokud odmítnou, tak si je předvolá opatrovnický soud. Tím, že k dítěti dali do schránky zmíněné dokumenty, projevili jistou korektnost, ale zároveň zkomplikovali adopci děťátka, protože ta se tímto prodlouží," řekl pro ŽivotvČesku.cz zakladatel schránek, které zachraňují dětské životy.

Babyboxy fungují v České republice už od roku 2005 a celkem do nich bylo odloženo 242 dětí, z toho 110 chlapců a 132 děvčat. Do konce roku se chystá zřízení další schránky, a to v Tachově, čímž budou pokryta všechna okresní města.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.