Další následek covidu-19. Vypadly nám zuby, tvrdí lidé. Roman Šmucler prozradil, jaká je pravda

Uznávaný odborník Roman Šmucler
Uznávaný odborník Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

Mezi některými lidmi ve světě, kteří prodělali covidovou infekci, se objevil další následek onemocnění. A to, že přišli o zuby bez dalšího zjevného důvodu. Pro deník New York Times se rozpovídala 43letá Farah Khemiliová, která uvedla, že o zub přišla bez krvácení a bolesti. "Spojitost mezi covidem a zuby je nesmysl. Lidé si je musí více čistit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k problému uznávaný lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Khemiliová se podle deníku covidem nakazila na jaře a od té doby trpí malátností a bolestí svalů. Po několika měsících od vyléčení si všimla, že se jí kýve jeden zub. Ten následně vypadl zcela bez bolesti či krvácení.

Khemiliová se obrátila na skupinu lidí, kteří se korovanirem nakazili, a ke svému překvapení narazila na další případy. Lidé prý popsali, že mají citlivější dásně či samovolné naštípnutí zubu. Jednou z dalších je Eileen Luciano, která přišla o horní stoličku při čištění zubní nití. "To je to poslední, co bych čekala, že se stane. Že mi vypadne zub," přiznala žena pro deník.

Několik měsíců po nákaze vypadl zub také 12letému chlapci, který do té doby netrpěl žádnými potížemi. "Prosím, žádám vás, berte to vážně. Kvůli vám. Kvůli vašim dětem. Kvůli všem," prohlásila jeho matka Diana Berrentová na Twitteru.

Odborníci zatím nevěří, že by koronavirus byl jedinou příčinou dentálních problémů. Podle Romana Šmuclera je to spíše tím, že dnes už se všechno připisuje covidu. "My vidíme, že část lidí kvůli covidu přijde o zuby, ale realita je taková, že část z nich nechodí k zubaři. A hlavně si přestali čistit zuby," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník, který byl členem Ústředního krizového štábu během první vlny epidemie.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila i bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který uvedl, že o tom, že by koronavirus měl za následek vypadávání zubů, nikdy neslyšel. "O tom nevím nic. Vypadávaní zubů je způsobeno kurdějemi, tedy nedostatkem C vitamínu," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.