Další rozvolnění musí počkat, obavy z delta mutace jsou velké. Adam Vojtěch řekl, jak se ČR chce bránit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2021

Politici i experti z řad epidemiologů hledí s obavami k létu. Otázkou je, co přinese návrat lidí ze zahraničních dovolených a jak moc se v Česku rozšíří tzv. mutace delta. Ministerstvo zdravotnictví se připravuje na všechny možné scénáře. "Možnost rozšíření delta mutace vnímáme velmi silně, sledujeme situaci ve Velké Británii, kde je nejvíce případů od února. Podobné riziko je také v České republice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. Například epidemiolog Rastislav Maďar se obává, že už během července se může na území České republiky dramaticky rozšířit tzv. mutace delta, která podle odborníků může obcházet některé typy schválených vakcín.

"Mutace delta (indická mutace - pozn. red.) se na našem území rozšíří zřejmě už v červenci. Díky plošně nařízenému diskriminačnímu vyšetření všech PCR pozitivních záchytů to snad bude jen prozatím regionálně. Očkování dvěma dávkami vakcíny je před ní tou nejspolehlivější ochranou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar. Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sleduje s napětím situaci ve Velké Británii, kde se mutace delta stala dominantní.

"Možnost rozšíření delta mutace vnímáme velmi silně, sledujeme situaci ve Velké Británii, kde je nejvíce případů od února. Podobné riziko je také v České republice. V tuto chvíli žádná další rozvolnění opatření, jako je třeba navýšení počtu lidí na hromadných akcích, neplánujeme. Hlavně chceme všechny vzorky vyšetřovat na přítomnost mutací, abychom byli schopni rychle vědět, že se někde mutace vyskytla. Chceme pak rychle trasovat tyto případy. Od 1. července to bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, aby laboratoře vyšetření na přítomnost mutací prováděly standardně. Všechny vzorky, které budou pozitivní na covid, budou povinně vyšetřovány na přítomnost mutací," popsal pro ŽivotvČesku.cz plán na léto Adam Vojtěch. Ministr zdravotnictví také popsal, jaká pravidla budou platit pro lidi, kteří přicestují do České republiky z rizikových lokalit.

"Děláme opatření, abychom případnou vlnu byli schopni zachytit včas. Děláme také opatření ohledně vstupu do České republiky z rizikových a velmi rizikových zemí. Člověk, který přijede z takově země, musí být 5 dnů v samoizolaci a pak se nechat otestovat metodou PCR, tento postup by měl být schválen na vládě. Samozřejmě nejsme schopni vyřešit vše, jsou lidé, kteří přijíždí do Česka po vlastní ose, není to tak, že každý vstupuje do země přes letiště. Na letišti mají lidé povinnost vyplnit příjezdový formulář, aby se vědělo, kde se nachází po příletu, nastoupili do izolace a hygiena to mohla zkontrolovat," nastínil pro ŽivotvČesku.cz strategii na léto a počátek podzimu ministr zdravotnictví.


Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou také stále nejnižší od loňského léta. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstalo v neděli na hodnotě 6,5. Počet hospitalizovaných klesl pod padesát, na podobných úrovních byl naposledy loni v druhé půlce března.

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7.890.961 dávek. V neděli zdravotníci naočkovali 34.190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.