Další smůla: Zkrácení trestu o čtvrt roku neplatí. Pašeračka Tereza jde k odvolacímu soudu. Promluvila mluvčí ministerstva

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Skoro devítiletý trest si odpykává v tvrdých podmínkách pákistánské věznice Kot Lakhpat Češka Tereza Hlůšková (25). Důvodem je pašování téměř devíti kilogramů heroinu, který v jejích věcech našli policisté na letišti v Láhauru. V Pákistánu byla podle dostupných informací pracovně, ale cesta se pro ni nakonec stala nejhorším zážitkem v životě. Nyní se jí měl zkrátit trest o čtvrt roku, ale podle tiskové mluvčí ministerstva zahraničních věcí Evy Davidové to není pravda. "Samozřejmě jsem v kontaktu s konzulárními pracovníky ambasády v Islámábádu a ti mě informovali, že to nedává smysl. Informaci vypouští pravděpodobně místní bulvár, svátek proběhl včera a nic takového oznámeno nebylo," sdělila pro ŽivotvČesku.cz.

Soud v Láhauru, hlavním městě provincie Paňdžáb, stanovil pro rodačku z Moravy nekompromisně tvrdý trest za přechovávání neuvěřitelných téměř devíti kilogramů tvrdých drog. Ty u ní nalezla pákistánská policie během plánované cesty do Dubaje, kam měla odlétat kvůli pracovním povinnostem. Podle deníku The Times měla přijít do kontaktu s podezřelým Pákistáncem, což jí ve finále hodně uškodilo.

Přes několik neuskutečněných termínů odvolacích soudů, kdy se Tereza Hlůšková i nadále snaží bojovat za snížení trestu (i přes odsouzení stále tvrdí, že je nevinná), měla mít přeci jenom štěstí. Islámský svátek u příležitosti narozenin proroka Muhammada, který se slavil od pondělí 18. října do úterního večera 19. října, měl být údajně důvodem ke zkrácení trestu některým pákistánským vězňům. "U příležitosti svátku Eid Milad-un-Nabi vláda Pákistánu snížila tresty vězňů o tři měsíce. Netýká se to zločinů terorismu a nebezpečných kriminálníků," sdělil nejmenovaný zdroj, jak informoval server Blesk.cz.

Podle tiskové mluvčí ministerstva zahraničních věcí Evy Davidové se jedná o mylnou zprávu, která má pocházet pravděpodobně ze strany tamního bulváru. "Tuto informaci o zkrácení trestu, která se objevila v médiích, rozhodně nemohu potvrdit. Samozřejmě jsem v kontaktu s konzulárními pracovníky ambasády v Islámábádu a ti mě informovali, že to nedává smysl. Informaci vypouští pravděpodobně místní bulvár, svátek proběhl včera a nic takového oznámeno nebylo. Termín odvolacího soudu byl v minulém týdnu odložen, nyní je však stanoveno nové datum na pondělí 25. října 2021," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.