Další vlna epidemie se zvedá: A nikdo nic nedělá. Není tady žádná páka, která by to měla brzdit, podivuje se Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2021

Šíření covidu-19 v Česku v poslední době vytrvale zrychluje. V pátek přibylo v Česku 1789 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce nově nakažených za jeden den od začátku května. Nedělních téměř osm stovek případů je zase nejvíce za neděli od 25. dubna, kdy bylo nakažených 826. Překvapení z toho, že nikdo neuplatňuje žádná opatření, neskrýval pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula (57). "Jak na to řada lidí kašle, tak to začíná nabírat na intenzitě. A nikdo nic nedělá," podotkl epidemiolog.

Stejně tak rostou i počty lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnicích. Ve čtvrtek 14. října bylo v nemocnicích 467 lidí, tedy nejvíce od 1. června. V pátek a sobotu hospitalizovaných mírně ubylo, ale v neděli se jejich množství zase zvýšilo na 463. Množství pacientů ve vážném stavu se drží už sedm dní na osmi až devíti desítkách.

"Není tady žádná páka, která by to měla brzdit. V předchozích vlnách existovala řada opatření, kdežto v současnosti se neděje nic. Do doby, než vir zasáhne celou vnímavou populaci, tak se bude šířit. Je to věc, která je velmi těžce predikovatelná, protože v takovém prostředí jsme se doposud nepohybovali. Vždy všichni začali brzdit epidemii v nějaké etapě, což se zatím neděje," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podobně jako počty vážně nemocných se zvyšuje i množství úmrtí lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 44 nemocných, zatímco v předešlém týdnu to bylo 26 lidí. Přitom ještě v první polovině září se počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek.

Rostou rovněž počty nově nakažených v přepočtu na množství obyvatel. Tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, k dnešku stouplo z nedělních 86 případů za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel na 90 případů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.