Další vlna na podzim bude. Budou to právě ti neočkovaní, kdo bude umírat, míní prezident ČLK Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění covid-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) mají lidé, kteří s očkováním otálejí, nejvyšší čas, aby své rozhodnutí změnili. "Pokud bude nějaká vlna v dalších měsících, budou to právě ti, co nejsou očkovaní, kdo bude umírat," řekl pro ŽivotvČesku.cz k nadcházejícímu podzimu, tedy období, kdy »ožívají« respirační onemocnění.

V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,64 milionu lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemie podle řady odborníků není u konce. Naopak se mluví o nárůstu počtu pozitivních případů zejména v podzimním období, podobně jako tomu bylo v minulém roce.

"Na podzim určitě dojde k nárůstu případů. Bude další vlna, záleží ale na tom, kolik lidí se naočkuje. Máme tedy sami v rukách, jak ta vlna bude vypadat. Lidé, kteří z nějakých důvodů váhají, by se měli jít okamžitě naočkovat. Jestli chtějí být na podzim chránění, tak mají nejvyšší čas. Pokud bude nějaká vlna v dalších měsících, budou právě ti, co nejsou očkovaní, možná umírat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

V Česku se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 82 procent aplikovaných dávek bylo od Pfizer/BioNTech, přes osm procent je od AstraZeneky a Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo přes 122 700 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.