Daň za 4 neobsazené byty. ČSSD určitě nechce pokutovat nějaké babičky, které si našetřily na bydlení, říká Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) a s ní celá ČSSD před volbami rozvířily debatu o dostupném bydlení v Česku. Vlnu reakcí vyvolal návrh, aby padaly pokuty za neobsazené byty. "Míříme proti spekulantům, rozhodně nikdo nechce pokutovat nějaké babičky, které si našetřily na byt na stáří," uvedla ministryně Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ČSSD je Česká republika uprostřed bytové krize a je nutné zajistit lidem dostupné bydlení. Podle Jany Maláčové mají byty sloužit k bydlení, nikoliv jako investice pro spekulanty. Ministryně práce a sociálních věcí ujistila, že návrh sociálních demokratů nemíří proti lidem, kteří si našetřili na jeden či dva byty na stáří.

"Zdanění plánujeme od čtvrtého bytu. Je to za dlouhodobě neobsazený byt, to znamená, že se jedná o byt, který bude prázdný minimálně půl roku, tedy že tam skutečně nikdo 6 měsíců nebydlí. Rozhodně se nebavíme o případech, že například babička je v nemocnici a nikdo v bytě půl roku nebydlí. Bavíme se o investičních bytech, které někdo nakoupí, neobsadí je, roky jsou neobsazené a cena stoupá, na tento typ nemovitostí cílíme. Rozhodně se nebavíme o případech, když někdo našetřil nebo zdědil jeden byt," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz ministryně s tím, že danění neobsazených bytů je ale pouze jedna část balíčku, který má za cíl spustit bytovou revoluci. Nejvýraznajší ženská tvář současné ČSSD také uvedla, že kontroly by probíhaly na základě toho, zda má někdo skutečně v bytě nahlášeno bydliště.

"Kontroly by šly přes reformu institutu trvalého bydliště, zda je tam opravdu někdo nahlášen, zda tam skutečně bydlí. Já chápu, že to novináře velmi zajímá, ale to není naše hlavní opatření. Je to ale jedno z šesti či sedmi opatření, která chceme v balíčku, jinak se ceny bytů nezmění. To hlavní opatření bude státní bytový fond, aby stát mohl dělat bytovou politiku, aby začal stavět, skupovat a dostávat od developerů byty, které pak bude pronajímat lidem za regulované nájemné, to znamená, že za rozumné ceny, to je to jádro bytové politiky ČSSD. To je ten hlavní pilíř, že stát bude mít vlastní bytový fond a tím pádem bude jedním z hráčů na trhu a bude tlačit ceny dolů. Ten druhý pilíř se týká toho, že začneme přes daňové incentivy, tedy přes pokuty za dlouhodobě neobsazený byt či za daň z nabytí nemovitosti, tlačit na to aby se již nevyplácelo nakupovat byty ve velkém. Jedná se o celý balík věcí. Znovu opakuji, že stát musí mít bytový fond a přes daně musí začít regulovat spekulanty, kteří jsou často ze zahraničí. Za třetí se pak musí začít více stavět, tam máme zákon po vzoru Vídně na podporu družstevnictví. To znamená stavět 15 tisíc bytů ročně o třetinu levněji. Těmi návrhy skutečně nemáme na mysli, že budeme pokutovat nějaké babičky, které si našetřily na stáří na byt," ujistila při vysvětlení pro ŽivotvČesku.cz ministryně Jana Maláčová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.