Takhle dnes vypadá princezna Angelína: S čerty nejsou žerty jsem viděla patnáctkrát, přiznala Dana Bartůňková

Herečka ztvárnila princeznu Angelínu v pohádce S čerty nejsou žerty
Herečka ztvárnila princeznu Angelínu v pohádce S čerty nejsou žerty
Foto: Se svolením Dany Bartůňkové
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Herečka Dana Bartůňková (63) zůstává nezapomenutelná v roli rozmazlené princezny Angelíny v oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty z roku 1984, která se zařadila mezi klasiky české filmové kinematografie. Pro ŽivotvČesku.cz herečka promluvila o tom, jak se jí daří, čemu se momentálně věnuje během koronavirové krize a také to, jak vzpomíná na svoji neslavnější princeznovskou roli a klasiku českých pohádek.

Herečku Danu Bartůňkovou si televizní diváci zamilovali jako pyšnou princeznu Angelínu v jedné z nejoblíbenějších českých pohádek S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana (82), která vznikla na motivy klasických pohádek od Boženy Němcové Čertův švagr a O Nesytovi. Jak herečka vzpomíná na svoji slavnou roli, kterou se jí podařilo získat v takové konkurenci známých tváří, mezi kterými byly například Ivana Andrlová (60), Dagmar Patrasová (64) nebo Zlata Adamovská (61) a celkově na úspěšnou pohádku, která zlidověla?

"Ze začátku jsem se na to hrozně těšila, jak to vůbec dopadlo. Určitě jsem pohádku viděla tak desetkrát, patnáctkrát a každé Vánoce to běží v televizi a zas to poběží. Já u toho třeba něco dělám, vařím, smažím, peču, ale mám to zapnuté a poslouchám to. Pokaždé když se blíží scéna, kterou miluju, kdy Nárožný utrhne u kočáru ty vrata, musím to vidět. Vtipné je, že ty dveře opravdu utrhl, takže majitel toho kočáru tehdy málem omdlel. Když se blíží ty situace, které si dobře pamatuju, jak vůbec vznikaly, tak utíkám k televizi a kouknu se na tu sekvenci. Ale jako na celek na to už nedokážu koukat. Tu pohádku znám nazpaměť," prozradila Dana Bartůňková pro ŽivotvČesku.cz.

"Popelka je nádherná, je to romantický příběh, ale v pohádce S čerty nejsou žerty to zvednou ti chlapi, kteří tam neskutečně blbnou. Tady se poštěstilo, že jsme si všichni sedli a myslím, že právě to tomu dodalo tu správnou šťávu. Pan Nárožný, pan Kemr, pan Preiss, oni tam opravdu dělali vylomeniny. Netrvalo se na tom, že se musí vše říct doslova, ale člověk si to mohl lehce ozdobit," řekla představitelka princezny Angelíny pro ŽivotvČesku.cz.

Herectví milovala už od dětství, a tak není divu, že při rozhodování o své budoucnosti volila právě školu, kde se mu mohla věnovat. Studovala Státní Pražskou konzervatoř. Ale u divadla a herectví zůstává dodnes. "Mým partnerem je Jirka Sequenc mladší, spolu jsme dvacet let. Máme vlastní divadlo – Metropolitní divadlo Praha, kde se hodně věnujeme dětským muzikálům. Začali jsme s tím jezdit po celém Česku a máme tak možnost rozdávat radost všude. Byla jsem deset let v divadle u Pavla Trávníčka a pak jsem se přeorientovala na psaní a režii. Samozřejmě občas něco natočím, udělám v rozhlase, ale trochu jsem to odsunula. Moje doména, kterou mám velmi ráda, je divadlo. Kromě toho píšu pro jiná divadla různé muzikály i večerní představení. Dělala jsem třeba i dvě epizody seriálu Krejzovi, to mě bavilo," přiznala Dana Bartůňková pro ŽivotvČesku.cz.

Před redakci ŽivotvČesku.cz poslala čtenářům hezký vzkaz, který chtěla předat. "Přála bych si, aby nám diváci zůstali věrní, nevykašlali se na nás. Všechno to musíme překonat. Hlavně si udržet optimismus. Věřím, že láska ke kultuře a divadlu nikdy nezahyne. Všem přeju moc zdraví a hodně sil," vzkázala herečka Dana Bartůňková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.