Dánové chybu neodpustí. Pro české hokejisty v podstatě začaly vyřazovací boje, zhodnotil Roman Čechmánek

Profimedia
Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 31. 5. 2021

Čtvrtfinále 85. MS v hokeji je na programu až ve čtvrtek, jenže pro Českou republiku a Dánsko v podstatě vyřazovací boje začínají už v pondělí. Matematické propočty ukazují, že vítěz dnešního utkání půjde dál, poražený skončí ve skupině. Uvědomuje si to také olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Roman Čechmánek (50). "Bude to velmi těžké utkání a jde v podstatě o to, kdo postoupí dál. Na utkání se Slovenskem bych nyní nemyslel," řekl bývalý skvělý gólman pro ŽivotvČesku.cz.

Variant, jak nakonec základní skupina A dopadne, je ještě mnoho. Jisté je, že Česká republika nesmí s Dány v základní hrací době prohrát, v takovém případě by zhasly všechny šance na účast ve čtvrtfinále. Vítězství za tři body dává naopak českému národnímu týmu velké šance a do závěrečného zápasu se Slováky by se mohlo jít s dobrou náladou. Ale k zahození rozhodně nebude ani výhra nad severským soupeřem za dva body. Bude se totiž čekat na večerní utkání mezi Ruskem a Švédskem, kde Švédi musí zvítězit za 3 body, což lehký úkol nebude.

Pro Česko, Dánsko i Švédsko tak v podstatě začaly vyřazovací boje a uvědomuje si to také Roman Čechmánek, který zdůrazňuje, že myšlenky na derby se Slováky jsou předčasné a mohly by se vymstít.

"Dnešní utkání proti Dánsku je zásadní. Může se dokonce stát, že při dalším zápase proti Slovákům už půjde jen o pořadí ve skupině. Každopádně nás dnes čeká velmi těžký zápas a je potřeba se na něj pořádně připravit. Dánové budou hrát hodně zodpovědně a disciplinovaně, to utkání je totiž rozhodující pro nás i pro ně. V tom zápase jde v podstatě o to, kdo postoupí dál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz trojnásobný mistr světa, který zápasy proti Dánsku a Slovensku nedává do jednoho balíčku, ale naopak je odděluje.

"Čeká nás prostě Dánsko a je třeba jít krok po kroku. Možná trenéři mohou být o krok před hráči a přemýšlet dál, ale samotní hráči by měli nyní řešit pouze Dánsko. Je důležité to dnešní utkání zvládnout, pak teprve bude čas řešit, co bude pak," řekl muž, který v dresu Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings okusil i slavnou NHL.

Do podrobné předpovědi, zda česká reprezentace může z Lotyšska přivézt zlato, se jeden z nejlepších brankářů české hokejové historie pouštět nechtěl.

"To je v této fázi těžké odhadovat, ten turnaj je dlouhý. Kdyby ten turnaj byl kratší a trval třeba jen 5 dnů, tak ten tým, který dobře začne, má šanci turnaj dotáhnout do vítězného konce. Při dlouhém turnaji se ale stává, že některé týmy mají na začátku více sil, které pak odejdou. Pak zase platí obráceně, že někdo hůř začne, ale výkonnost jde postupně nahoru. Ty týmy se mohou i proměnit za tak dlouhý turnaj. Byl bych samozřejmě rád, kdyby česká reprezentace získala medaili, ale je k tomu ještě moc daleko, teď je třeba soustředit na Dánsko," vrátil se Roman Čechmánek k zápasu, který vypukne v 15:15.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu