Datová zpráva od ledna podstatně zdraží. Asi v krizi zdražily i jedničky a nuly, říká ironicky uznávaný právník
Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna na začátku prosince schválila vládní novelu, která ruší automatické zakládání schránek občanům, pokud by se po lednu poprvé přihlásili například bankovní identitou nebo elektronickým občanským průkazem ke kterékoliv digitální službě státu. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát. Zajímavostí je, že zpráva přes datovou schránku mezi soukromými subjekty od 1. ledna 2023 zdraží, a to dvojnásobně, kdy z původních 5 korun včetně DPH zaplatí 10 korun včetně DPH. "Datové schránky jsou dobrý nástroj, ale zdražení zpráv leda odradí od jejich širšího užívání. To má být ta slíbená digitalizace?" uvedl tázavě ohledně zdražení špičkový právník Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.
Opoziční hnutí ANO neprosadilo pozměňovací návrh, který automatické zřizování schránek obyvatelům zachoval, ovšem s 1,5letým odkladem. Postup měl podle úpravy fungovat od července 2024, aby ministerstvo vnitra získalo podle zdůvodnění dostatek času pro dodatečnou osvětu a propagaci datových schránek.
Vnitro označilo plán na automatické zřizování datových schránek obyvatelům od ledna za »příliš ambiciózní«. Vládní poslanci mluvili o záporných dopadech, včetně právních, zejména pak na lidi s nižšími digitálními dovednostmi. Lidé by sice mohli schránku znepřístupnit, vnímají to ale podle zdůvodnění novely jako příliš zatěžující. Naopak podle hnutí ANO je zachování nynějšího postupu zakládání schránek krokem zpět v digitalizaci státu.
V současnosti se ve všech datových schránkách objevila neradostná novinka - zdražení zprávy. A to dvojnásobné. "V roce 2022, kdy jsou občané dávno zvyklí na maily i obrovská úložiště téměř či zcela zdarma, budeme platit za jednu datovou zprávu 10 korun? Zdražily snad v krizi i jedničky a nuly? Další peníze přitom platíme už teď jen za to, aby nám zprávy po třech měsících ze schránek nezmizely. Datové zprávy by přitom mohly být skvělý nástroj pro zaručené a rychlé zasílání dopisů, výzev, obchodních dokumentů mezi soukromými osobami, případně třeba podepisování kandidátek uchazečům o funkci prezidenta, což by odbouralo nedůstojné tahanice o podpisové archy. Ale to se nestane, pokud Ministerstvo vnitra ČR skrz Českou poštu jako státní podnik nezvládne zajistit ani tuto základní službu zadarmo," řekl k situaci uznávaný vysokoškolský pedagog a odborník v oblasti práva Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.
Dvojnásobně zdraží zprávy přes datovou schránku. Zpráva, co byla za bůra, bude za pětku. Došlo prý k "podstatnému zvýšení nákladů na službu". Holt ty jedničky a nuly nejsou zadarmo.
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) December 5, 2022
Digitalizace v praxi. Tohle fakt motivuje. Díky za nic, @vnitro @Vit_Rakusan @PiratIvanBartos pic.twitter.com/U8ceBbwXo6
Hnutí ANO neuspělo ani s dalším pozměňovacím návrhem, který by rovněž na červenec 2024 odložil povinnost zřizování datových schránek i pro část právnických osob. Jednalo by se o zapsané spolky, obecně prospěšné společnosti nebo nadace. "Mnoho z těchto právnických osob do současnosti nemá o blížící se povinnosti zřízení datových schránek povědomí," stálo v důvodové zprávě.
Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bylo loni schváleno jako součást zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy. Schránku podle zákona automaticky dostanou dva miliony držitelů živnostenského oprávnění a asi 200.000 právnických osob, které ji dosud nemají. Nyní funguje 1,667 milionu datových schránek, z toho asi tři čtvrtě milionu bylo zřízeno povinně a přes 900.000 dobrovolně. Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak může založit každý občan.
Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.
Binární kód:
Je v informatice způsob uložení informace v počítači, který je definovaný jako konečný počet bitů, z nichž každý může nabývat právě jednu ze dvou hodnot (obvykle označených 0 nebo 1).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.