Deficit státního rozpočtu přestává být transparentním ukazatelem hospodaření vlády, bez pardonu uvedl Miroslav Kalousek

Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2023

Komentář: Vláda bude státní rozpočet na příští rok definitivně schvalovat na řádném zasedání za necelé dva týdny. Předseda vlády Petr Fiala nepočítá s tím, že by poklesly peníze na školství. Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf státní kasy a komentátor Miroslav Kalousek na dotaz uvedl, že deficit státního rozpočtu přestává být transparentním ukazatelem hospodaření stávající vlády.

Fiala v rozhovoru pro Denik.cz označil rozpočtový schodek za rozumný kompromis, kterým kabinet pokračuje v ohlášené konsolidaci veřejných financí. "Jednání stále probíhají, definitivní schvalování bude mít vláda na programu 27. září," uvedl Fiala. Platí podle něj závazek »vyškrtat« v příštích dvou letech dotace v objemu přes 50 miliard korun.

Návrh ministerstva financí počítá pro školství s částkou 253,4 miliardy korun, což znamená proti letošku pokles o 11,6 miliardy. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) už vícekrát zmínil, že školy o peníze nepřijdou, což potvrdil i Fiala. "Školství patří k prioritám naší vlády a nepředpokládám, že by v oblasti školství došlo k poklesu finančních prostředků proti letošnímu roku," řekl.

Otázkou ale je, jak to bude v rámci dalších resortů. V řadě kapitol nicméně podle premiéra rozpočet poklesnout musí. "Konkrétní částky nebudu říkat, protože by to bylo neseriózní, když ještě dojednáváme podobu rozpočtu," uvedl. Faktický i teoretický pokles se však vyhne i dalším prioritám kabinetu, jakou jsou výzkum a inovace, doplnil.

"Nebudu tipovat, jak to nakonec dopadne. Ono je důležité nejen to, kolik bude schodek státního rozpočtu, ale kolik bude deficit i na mimorozpočtových fondech, protože deficit státního rozpočtu přestává být transparentním ukazatelem hospodaření stávající vlády. Když v letošním roce vláda přesunula část deficitu - přes třicet miliard - na fond dopravní infrastruktury, to se nevykazuje v rámci státního rozpočtu, ale je to vládní dluh jako každý jiný. To znamená, že bychom si měli zvyknout mluvit o vládním dluhu, kde všechny tyto deficity sečteme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.