Delta variantu šíří i očkovaní. Imunolog Václav Hořejší nastínil, zda by na testy měli chodit i lidé po vakcíně
Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) vydalo doporučení, které mění strategii v boji s koronavirem. Podle úřadu je prokázáno, že tzv. delta variantu šíří i očkovaní lidé. Měli by tedy být testováni a nosit ochranu dýchacích cest. Profesor imunologie Václav Hořejší se domnívá, že Česko cestou utahování šroubů nepůjde. "Mám pocit, že v Česku je téměř dosaženo stavu tzv. kolektivní imunity, protože více než 50 procent lidí je naočkovaných, něco kolem 50 procent lidí mohlo onemocnění prodělat - oficiálně to má potvrzeno 1,7 milionu lidí, je jisté, že reálné číslo bude výrazně vyšší, může to být i trojnásobek. Směřuje to k tomu, že v Česku se nebude testovat už nikdo," sdělil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) varuje před šířením varianty delta, která je podle úřadu stejně nakažlivá jako neštovice a můžou ji přenášet i očkovaní lidé.
Podle zprávy je u neočkovaných lidí třikrát větší pravděpodobnost, že se virem nakazí, a desetkrát vyšší nebezpečí, že nemoc bude mít vážné, nebo až smrtelné následky. U očkovaných jedinců je pravděpodobnost nakažení menší, bez rizika ale nejsou. Jakmile se delta variantou nakazí, mohou ji přenášet na ostatní stejně jako lidé bez vakcíny. Úřad vydal doporučení, aby ochranu dýchacích cest nosili i očkovaní lidé.
Profesor imunologie Václav Hořejší s odbornými závěry CDC souhlasí, ale domnívá se, že v Česku je epidemiologická situace zcela jiná než v USA.
"Očkovaní mají nosit respirátory, to stále platí. Co se týče toho testování očkovaných a doporučení CDC? Je to pravda a je to nepříjemné zjištění, že delta variantu přenáší i očkovaní. Ale v naší situaci podle mě zůstává vývoj jiný. Podle mého názoru v Česku půjdeme cestou, jakou se vydali ve Velké Británii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch říkal, že pokud se situace bude vyvíjet příznivě jako doposud, tak by už od září mohla i u nás nastat situace jako v Anglii a opatření se nechají na dobrovolné bázi," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz molekulární imunolog s tím, že v Česku došlo ke kombinaci tzv. promořenosti s proočkovaností.
"Mám pocit, že v Česku je téměř dosaženo stavu tzv. kolektivní imunity, protože více než 50 procent lidí je naočkovaných, něco kolem 50 procent lidí mohlo onemocnění prodělat - oficiálně to má potvrzeno 1,7 milionu lidí, je jisté, že reálné číslo bude výrazně vyšší, může to být i trojnásobek. To znamená, že podle odhadů mluvíme celkem o přibližně osmi milionech lidí, to vysvětluje, proč máme nyní příznivý vývoj, i když těch omezujících opatření máme nyní už málo. Pokud tomu tak opravdu je, tak v Česku je irelevantní názor, že by se měli testovat i ti očkovaní. Spíše to směřuje k tomu, že se nebude testovat nikdo. Možná jsem hodně optimistický, ale takový je můj názor," dodal Václav Hořejší, který také upozornil, že pokud by v Česku začal nastávat americký scénář, bylo by nutné testovat i očkované jedince.
"Spíše se vydáme cestou jako Velká Británie. Ve Spojených státech je situace stát od státu jiná, tam v některých místech není proočkovanost vysoká jako u nás. Pokud by se ukázalo, že se ten optimistický názor nepotvrdil, tak by se museli začít testovat i ti naočkovaní lidé," doplnil pro ŽivotvČesku.cz český vědec.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.