Reklama:

Den "D" nastal. ÚS vyhlásí, jak rozhodl o zkrácené valorizaci důchodů. Havlíček nevěří v jednoznačné vítězství ani jedné strany

Karel Havlíček a Zbyněk Stanjura
Karel Havlíček a Zbyněk Stanjura
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2024

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o zkrácené valorizaci penzí. Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila valorizační mechanismus. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností. Návrh na zrušení valorizační novely podala skupina 71 poslanců hnutí ANO, za které jednala Alena Schillerová. Poslanci ANO se domnívají, že důchodci měli vzhledem k inflaci nárok na výraznější nárůst penzí. Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že výsledek bude brát s pokorou.

Reklama:

"Jsem při zemi a budu respektovat jakýkoliv výsledek. Budu to brát s pokorou. Myslím však, že to nebude jednoznačné vítězství ani jedné strany. Svým způsobem to vnímám, že ať Ústavní soud rozhodne jakkoliv, že pro nás je to do jisté míry vítězství, a to ve smyslu toho, že je o tom velká diskuze, že se ukázalo, že tam došlo k řadě pochybení, že šlo o politickou aroganci moci, když to bylo zavedeno, hlavně také jakým způsobem. Je zkrátka dobře, že to lidí vidí, ať už to dopadne jakkoliv," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr.

Ústavní soudci se návrhem zabývali na více než deseti uzavřených jednáních pléna, tedy sboru všech 15 soudců a soudkyň. Svolali také veřejné ústní jednání, první po necelých pěti letech, kde jako svědci vypovídali ekonomové, statistici, státní úředníci, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dotazy soudců směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí. Oba ministři se chystají k soudu také dnes, aby vyslechli verdikt.

Reklama:

V nedávném rozhovoru lídr stínové vlády uvedl, že pokud by stížnost z pera hnutí ANO ohledně zkrácené valorizace penzí Ústavní soud uznal, došlo by jeho pohledem na pořádné zmatky. "Byla by to velká rána a obrovský zmatek. Vláda by musela nejen zpětně doplatit valorizace, ale byla by kolem toho řada soudních sporů, protože někteří dotyční by se nepochybně soudili ve smyslu úroků a podobně, a byl by v tom obrovský zmatek," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček v nedávném rozhovoru.

Minulý týden soudci na jedné z neveřejných porad pléna dospěli k rozhodnutí. Zřejmě se nerodilo snadno, protože původního soudce zpravodaje Jana Svatoně nahradil nový, a to Vojtěch Šimíček. Znamená to, že Svatoň navrhoval řešení, které nezískalo dostatečně silnou podporu. Pro zrušení právní úpravy by muselo hlasovat devět z 15 soudců. Ať už bude rozhodnutí jakékoliv, lze očekávat, že ho doprovodí odlišná stanoviska, takzvané disenty některých soudců. Někteří odborníci oslovení ČTK se kloní spíše k tomu, že soud ponechá valorizaci v platnosti, další ale nacházejí důvody pro zrušující zásah, například kvůli tomu, že vládní většina novelu protlačila Sněmovnou ve stavu legislativní nouze.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: