Desetistupňová škála covidové katastrofy: Jsme na čísle 9, nemocnice přestávají stíhat, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (42) pro ŽivotvČesku.cz popsal situaci v českém zdravotnictví pomocí desetibodové stupnice. Podle Jana Hamáčka jsme v některých krajích na konci stupnice. "Ta desítka vystihuje úplný kolaps - to znamená, že nemocnice jsou tak naplněné covidovými pacienty, že ztrácí funkci pro ostatní případy," uvedl Jan Hamáček.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček popsal situaci, ve které se nachází české nemocnice a systém zdravotní péče. Pokud vycházíme z desetibodové škály, tak jsme podle vicepremiéra na devítce, v některých krajích už atakujeme dokonce katastrofickou desítku.

"Řekl bych, že celkově jsme mezi osmičkou a devítkou. Desítka znamená kolaps systému, to znamená přeplněné nemocnice, které nejsou schopné brát lidi po autohavárii, lidi s infarktem... To jsou ty scény, kdy sanitky čekají před špitálem, až se uvolní postel. Takto na tom ještě nejsme, ale jsme od toho opravdu velmi blízko. A v některých krajích ten problém už v podstatě máme. Ta desítka vystihuje úplný kolaps - to znamená, že nemocnice jsou tak naplněné covidovými pacienty, že ztrácí funkci pro ostatní případy," sdělil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra je také přesvědčen, že s koncem nouzového stavu se situace kolem koronavirové epidemie ještě více vyhrotí. "Zrušení nouzového stavu bude mít katastrofální dopady na epidemii. Já se bojím nejhoršího, já se bojím kolapsu zdravotnictví," uvedl již v pátek Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

K nedělnímu ránu bylo v České republice podle údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenáno 18 143 mrtvých. Aktuálně je hospitalizováno 5456 pacientů v nemocnicích.

Češi by neměli počítat s rozvolňováním a spíše se připravit na to, že práce z domova bude ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.