Děsivé tornádo zdevastovalo jižní Moravu. Lovec bouřek popsal, co má člověk udělat na prvním místě, aby přežil

Tornádo zasáhlo jižní Moravu
Tornádo zasáhlo jižní Moravu
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2021

Česko má za sebou jednu z nejhorších přírodních katastrof, která zasáhla jižní Moravu. Ve čtvrtek 24. června se prohnalo několika místy tornádo, které mělo zcela devastující následky. Došlo především ke ztrátě pěti lidských životů a škody šplhají do astronomických čísel. Zkušený lovec bouřek Jiří Kouřil popsal důležité zásady, jak se v případě výskytu tornáda zachovat. "Ideální je schovat se ve sklepě, mezi futry, v koupelně nebo na toaletě – podobně jako při zemětřesení. Když někdo žije v bytovce, tak se schovat uprostřed místnosti, hlavně pryč od okna. Tornádo je něco nevídaného a lidé mohou bláznit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Čtvrtek 24. června se už navždy zapíše jako den, kdy se jihomoravskými obcemi prohnalo ničivé tornádo, které mělo za následek pět ztracených lidských životů a způsobilo miliardové škody na majetcích. Nikdo netušil, jak se zachovat a přirozeně došlo na paniku a zoufalství těch, kteří se snažili přírodní katastrofu přežít.

"Tornáda a zemětřesení jsou jevy, které u nás běžně nebývají. Je to podobné jako při silné bouřce – člověk by se neměl zdržovat někde venku a nelze opomenout zajištění věcí, které mohou ulétnout. Zkušenosti, které jsou z Ameriky, ukazují na to, že je dobré schovat se například do sklepa. Na jižní Moravě to jasně ukázalo, že tornádo bralo střechy - první patra a přízemí domů bývají poškozená méně, pokud se tam tornádo vyloženě nepřehnalo. V Česku se většinou staví domy se základy v zemi, proto považuji schování se do sklepa jako možnost prevence, jak se ochránit," řekla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ze zkušeností lze srovnávat se situací při silných bouřkách.

"Je vhodné zajistit například trampolíny nebo třeba plastové zahradní domky pro děti. Pokaždé, když Český hydrometeorologický ústav vydá výstrahu před silným větrem, apelujeme na lidi, aby omezili jízdu autem – i tam vzniká nebezpečí, může spadnout strom, ulomí se větev a podobně. Je nezbytné zajistit volně položené předměty nejen na zahradách, ale často se zapomíná také na balkony a terasy. Při výstraze na silný vítr bych doporučila připevnit i balkonový nábytek, napadá mě i dětská houpačka. To jsou věci, které mohou snadno rozbít okna. Ideální je vše přivázat »gumicuky« nebo provazem či lanem," poradila Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz.

Pro lovce bouřek jsou nejrůznější meteorologické jevy předmětem pozorování a zkoumání. V krizové situaci existuje několik základních rad, jak se zachovat. Jde pouze o doporučení, která však mohou v některých případech zachránit život.

"Situace na Moravě byla hodně výjimečná. Základní pravidlo je schovat se. Nedělat hlouposti někde u okna, nenatáčet, a pokud ano, tak používat zdravý selský rozum. Lidé znají z filmů a televize, co tornádo dokáže, ale protože to tady neznáme, člověku vážnost dané chvíle možná nedochází. Ideální je schovat se ve sklepě, mezi futry, v koupelně nebo na toaletě – podobně jako při zemětřesení. Když někdo žije v bytovce, tak se schovat uprostřed místnosti, hlavně pryč od okna. Tornádo je něco nevídaného a lidé mohou bláznit, například ho točit na střeše, což je vysloveně hazard se životem. Pokud vidím, že přede mnou tornádo likviduje vesnici, měl bych se schovat," vyjádřil se Jiří Kouřil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že může být rozdíl, pokud se tornádo prožene vesnicí, nebo městem.

"Na vesnici je asi více věcí, které mohou létat vzduchem, obyvatelé mají především zahrádky plné různých předmětů. Lidé mají složené dřevo, slámu – to jsou věci, které mohou snadno nadělat škody. Trosek bude na místě asi více, ale ve městě zase bude větší nebezpečí v tom, že bude létat sklo. Pokud člověk jede v autě, tak mu asi nezbývá nic jiného, než se sklonit, sevřít hlavu mezi koleny a doufat, že tornádo vymlátí pouze okna a alespoň tak se pokusit ochránit. Samozřejmě se auto může převrátit, ale člověk něco udělat musí. Říká se to špatně, vím to," sdělil zkušený lovec bouřek pro ŽivotvČesku.cz a poukázal na to, že se u nás jedná o zcela ojedinělý jev.

"Tornádo na Moravě bylo opravdu silné – mezi F3 až F4 (tzv. Fujitovy stupnice, podle ČHMÚ jde o rychlost mezi 219 až 324 kilometry za hodinu, pozn. red.). V Americe jsou na to zvyklí. Mají tam varování, pozorování, poté informují o tom, že je tornádo na dohled. Když se rozezní alarmy, lidé okamžitě zalézají do sklepa a nikdo na nic nečeká. Tornáda v Česku se občas vyskytnou, ale nikdy to nemělo tak strašné následky. Byl průšvih, že šlo zrovna do obydlené oblasti," dodal Jiří Kouřil pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.