Deštivé dny pokračují. Dagmar Honsová uvedla, zda hrozí povodně a jaké budou v týdnu nejvyšší teploty

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Počasí v posledních dnech přineslo vydatný déšť, kdy dokonce Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se rizika povodní. Situace se ale postupně zlepšuje, i když teploty do konce pracovního týdne rozhodně nepotěší. Bude nutné znovu vytáhnout teplé oblečení a občas i deštníky. "Do konce pracovního týdne očekáváme dešťové přeháňky a občasný déšť během dne na většině území Česka – až na 90 % a od víkendu potom místy, což znamená do 60 %. Je to dobrá zpráva, protože by se nemělo jednat o vydatné trvalé srážky. Srážkové úhrny by měly být nejčastěji do 5 milimetrů. Ojediněle se můžeme setkávat také s bouřkami," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Česko zažilo deštivé dny, kdy kvůli vydatným srážkám hrozilo v některých částech republiky i vysoké riziko povodní. Vznikaly obavy z toho, že by hladiny řek mohly nebezpečně stoupat.

"Ve Zlínském a Moravskoslezském kraji byly intenzivní srážky, za posledních 24 hodin spadlo až 40 milimetrů srážek. Jsou tam maximálně první stupně povodňové aktivity – jeden máme v Jihomoravském kraji. Ale frontální vlna, která je tam přenášela, ustoupila z našeho území. Během dne se tam objeví maximálně dešťové přeháňky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se situace bude výrazně zlepšovat.

"Dešťové přeháňky nebo občasný déšť nás budou provázet zdá se až do konce května. Do konce pracovního týdne je ale během dne očekáváme na většině území Česka – až na 90 % a od víkendu potom místy, což znamená do 60 %. Je to dobrá zpráva, protože by se nemělo jednat o vydatné trvalé srážky. Srážkové úhrny by měly být nejčastěji do 5 milimetrů. Ojediněle se můžeme setkávat také s bouřkami, ale díky tomu, že teploty budou zůstávat pod 20 °C, tak bouřky nebudou mít velkou energii na to, aby byly intenzivní – spíše se bude jednat o plískanice," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka počasí, které lze očekávat v následujících dnech.

"Zítra očekáváme teploty v rozmezí 12 až 16 °C. Ale opravdu budeme v dalších dnech rádi za nějakou »sedmnáctku« možná v Polabí a v nejnižších nadmořských výškách Jihomoravského kraje. Teploty jsou v porovnání s dlouhodobým normálem o 4 °C nižší, včera na Moravě a ve Slezsku až o 6 °C – jsou tedy podprůměrné," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.