Deštivé počasí vystřídají tropické teploty. Podle meteoroložky se ukáže, jak bude vypadat start července

Pixabay
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 6. 2021

Dne 8. června má svátek Medard, ke kterému se váže deštivá pranostika. Podle meteoroložky napovídá, jak bude vypadat začátek letních prázdnin. "Na začátek července bych si dovolenou nebrala, je velká pravděpodobnost, že bude pršet," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Tradiční pranostika říká, že Medardova kápě 40 dní kape. To znamená, že pokud se objeví 8. června deštivé přeháňky, bude pršet dalších 40 dnů.

"Pranostika o Medardovi je spojena s deštivým počasím, budou se lokálně objevovat také bouřky. Pranostika také počítá s tzv. ovčími chladny. Tento pojem zavedli naši předci v 16. století. Výrazně se v tyto dny ochlazovalo a na pastvinách často hynula mladá jehňata. Letos nás ale ovčí chladna nečekají, nejvyšší teploty zůstanou letní," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že nejteplejší dny nás čekají po víkendu. "První dny příštího týdne přinesou tropické teploty. V pondělí a v úterý by mělo být přes 30 stupňů Celsia," předpověděla meteoroložka.

Medard také umí naznačit, jak bude vypadat začátek letních prázdnin. Na detailní předpověď je ještě velmi brzy, ale je výrazné riziko, že první červencové dny bude hodně pršet.

Noc na pondělí byla tropická a stejně tak tropické bude i pondělí a pracovní dny, které bu...

"Začátek července je ještě daleko, ale pranostika říká, že Medardova kápě 40 dní kape. To znamená, že pranostika zasahuje do začátku července a podle statistik to jsou dny, které jsou nejchladnější a nejdeštivější z celého července. Brát si dovolenou v první červencové dny není úplně nejlepší nápad, počkala bych," vysvětila pro ŽivotvČesku.cz expertka na počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu