Děti budou v září podrobené masivnímu testování. Roušky zrušíme, když testy vyjdou dobře, říká Adam Vojtěch

Profimedia
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 20. 6. 2021

Ještě nezačaly ani letní prázdniny, ale ministerstvo zdravotnictví už řeší, jakým způsobem se v září přistoupí k tomu, aby se ověřilo, že dětské kolektivy nepředstavují riziko pro šíření koronaviru. "V září chceme protestovat všechny děti, abychom věděli, zda se v dětské populaci virus nešíří," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr Adam Vojtěch s tím, že během září budou ve školách zřejmě dál povinné roušky.

Do konce školního roku plánuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámit pravidla, podle jakých se děti v září vrátí do škol. Ministerstvo plánuje provést tři vlny testování v několika prvních dnech školní docházky.

"V září chceme protestovat všechny děti. Chceme udělat screeningový test, abychom věděli, zda se v dětské populaci virus nešíří. Myslím si, že než si budeme na základě testování jistí, že v dětském kolektivu k šíření nákazy nedochází, tak by se roušky používat měly. Pokud by se ukázalo, že ta hrozba letos není stejná jako loni a situace bude klidná, tak si myslím, že dál nebude nutné opatření ohledně roušek vyžadovat," uvedl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Děti by měly být testovány metodou PCR a také antigenními testy. Ministerstvo uvažuje o testech, které v Německu prošly zkouškami kvality.

V sobotu přibylo v České republice 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří. Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100.000 obyvatel.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

To je pozitivní statistika, která občanům České republiky dává naději, že epidemii koronaviru se podařilo dostat pod kontrolu. Pozitivní trend ale může zhoršit léto. Politici i experti z řad virologů a epidemiologů se obávají, aby se v Česku po prázdninách nezačaly v hojné míře objevovat varianty viru, které jsou rezistentní proti některým typům vakcín. V této souvislosti se mluví zejména o variantě delta (tzv. indická mutace).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu