Reklama:

Děti do 12 let se podle Adama Vojtěcha očkování vyhnou. Je to nesmyslné a neetické, říká imunolog

Očkování - ilustrační snímek
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nepočítá s tím, že v České republice by proti nemoci covid-19 měly být očkovány děti mladší 12 let. Očkování dětí rozděluje odborníky. "Budeme očkováním dětí chránit očkované seniory? To přeci nedává žádný smysl. Jediná ohrožená populace jsou senioři nad 65 let a potom několik málo mladších jedinců, kteří mají nějaký imunodeficit, nebo mají tu smůlu, že se s virem nevypořádají, protože ne každý se vypořádá se vším," vyslovil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

Reklama:

Očkování dětí proti nemoci covid-19 s sebou nese vášnivé diskuze. Otázka, zda je očkování nejmladších členů populace přínosné, rozděluje i odborníky.

Reklama:

Premiér Andrej Babiš počítá s tím, že v Česku se budou očkovat děti mezi 12 až 16 let. Pro tyto děti je určena vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech. "Záleží na rodičích a na těch dětech, jestli budou, nebo nebudou chtít," uvedl k očkování dětí předseda vlády s tím že tyto děti se začnou k očkování registrovat na konci července.

Právníci upozorňují, že očkování dětí s sebou nese řadu kontroverzí. Jeden rodič například bude pro očkování, druhý bude proti vakcinaci. Takový spor by pak řešil soud. Podobně může u soudu skončit spor mezi rodiči a děti - dítě se nebude chtít nechat očkovat, ale rodiče na tom bude trvat. Nebo obrácený případ - dítě bude chtít vakcínu, ale rodiče v tom budou bránit.

"Očkování má jednu nevýhodu - je to nezvratný proces, není možné dát se »​odočkovat«. Už jsem zaznamenal spory rozvedených rodičů, kteří mají dítě třeba ve střídavé péči. Jsem přesvědčen, že z právního hlediska není možné očkovat člověka do 18 let bez souhlasu obou rodičů. Pokud se rodiče neshodnou, tak bude rozhodovat soud," řekl k problematice pro ŽivotvČesku.cz právník Tomáš Nielsen. "Do 18 let zodpovídá za zdraví dětí rodič. Ve věku, kdy se dítě dostane do fáze, že je schopné posoudit své jednání, tak přebírá část odpovědnosti za sebe. Ale v žádném případě to není stát," dodal renomovaný pražský právník.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha není na pořadu dne, že by stát očkoval i děti mladší 12 let. "Pro nejmenší děti vakcína určitě nebude, ani podle odborníků není na stole očkovat děti do 12 let," řekl ministr zdravotnictví pro deník Právo.

"Očkování dětí bude jedním z klíčů k ukončení pandemie. Testy už probíhají i v kategorii od 6 měsíců do 11 let," uvedl na konci března na Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar, který je přesvědčen o tom, že děti bude nutné proočkovat z toho důvodu, aby nemoc nepřenášely na jiné skupiny. Podobného názoru je také předseda České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Chlíbe

To vyvrací imunolog Jiří Šinkora. Podle něj by stát děti očkovat neměl. A neměl by kampaň stavět na tom, že očkované děti ochrání jiné skupiny.

"Podle mého názoru je očkování dětí absolutně za hranicí etiky. Může být námitka, že očkováním dětí zabráníme šíření viru v jejich populaci a budeme chránit jinou skupinu. Ale koho tedy budeme chránit, když bude stará populace očkovaná? Budeme očkováním dětí chránit očkované seniory? To přeci nedává žádný smysl. Jediná ohrožená populace jsou senioři nad 65 let a potom několik málo mladších jedinců, kteří mají nějaký imunodeficit, nebo mají tu smůlu, že se s virem nevypořádají, protože ne každý se vypořádá se vším. Každá infekce zabije několik promile či jen setin promile populace. Vezměme si třeba takový poliovirus (virus dětské obrny), ten nechá většinu lidí naprosto chladných. Týká se ale i dětí, tady dává smysl očkování, dává smysl ochránit i někoho, kdo má slabou imunitu, aby náhodou to na něj nedošlo. V případě koronoviru to tak ale není. Máme tedy přes očkované děti chránit někoho, kdo by ale sám měl být očkovaný? To přeci nedává smysl," vyslovil pro ŽivotvČesku.cz svůj názor imunolog Jiří Šinkora s tím, že očkování dětí je nesmyslné, neetické a může být i rizikové.

"Vakcíny jsou obecně bezpečné, s tím problém není. Kdo se po 18 letech chce nechat očkovat, ať se očkovat nechá. Od 18 let je očkování každého věc. Je to jako s chřipkou, kdo se chce jít očkovat, tak jde. Chodí hlavně senioři, mladí lidé většinou věří ve svou imunitu. Mělo by to být ale individuální rozhodnutí, rozhodně nezavádět pravidla typu, že kdo se nenaočkuje, tak je méněcenný, to je pak přeci totalita," přidal další názor pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: