Děti do škol ano, ale potřebuje to návod. Ne všichni jsou ohroženi, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. A podle nového systému budou do školních budov docházet i v případě, že epidemie nabere opět na obrátkách. Na jednu stranu někteří rodiče rozvolnění vítají, na druhou stranu panují obavy z toho, že se infekce začne opět šířit a bude přibývat nakažených a zemřelých. Podle lékaře Romana Šmuclera je sice hezké, že stát vydává tabulky a opatření, ale systémově chybí návod pro lidi, jak se třeba s bezpříznakovými dětmi dále chovat.

V současnosti je stav takový, že školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. Nově bude obnovena prezenční výuka děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. A to od 18. listopadu. Kromě toho budou dál fungovat mateřské školy. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání.

Řada odborníků se ale obává toho, zda právě návrat dětí do lavic, nebude tím, co opět dostane epidemii mimo kontrolu. Stále totiž platí, že děti nevykazují příznaky infekce.

"Myslím, že děti do škol potřebují chodit. Takže musíme vyvážit na jedné straně vzdělání a na straně druhé ostatní věci, takže když se budeme bavit o epidemiologii, tak s nadsázkou už nikdy nic neotvírat do konce našich životů... Ale teď beze srandy, pokud jde o děti, tak tam jde o to, aby ve škole byli učitelé, kteří nejsou třeba těžce nemocní a zároveň, aby rodiče prvňáčků a druháků nešli k babičce do léčebny dlouhodobě nemocných. Což stát neřekl. Vlastně není žádný návod pro lidi, jak se chovat, když se školy otevřou a myslím si, že pro lidi není zcela automatické, co vlastně mají dělat. To znamená, že děti mohou být infekční, ale zároveň se musí dodržovat nějaké standardy, když jdou za někým ohroženým," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler s tím, že epidemie by se dala zkrotit i tím, pokud by lidé byli informovaní, kdo je rizikový.

"Stát do dneška neinformoval, kdo je ohrožený. My víme, kdo je ohrožený z databáze pojišťoven, ale ten člověk se to nedozvěděl. A to by rozhodně pomohlo, aby lidé věděli, kdo je ohrožený a kdo ne. Mnoho starých lidí je totiž z epidemie vyděšeno, ale nemá proč. A naopak jsou lidé, kterým je čtyřicet a měli by být v obavách. Co tedy chybí, tak to, že sice se dělají tabulky a rozhodnutí, ale chybí vypracování dalších kroků. Tím si myslím, že všechny děti by mohly být ve škole bez rozdílu, ale měl by existovat seznam třeba 300 tisíc lidí, kteří jsou zdravotně ohroženi, že mají třeba cukrovku, nebo nějaký zdravotní problém a měli by se na čas kontaktům vyhýbat. Takže učitel, který se řadí do zdravotně ohrožené skupiny, by měl dostal automaticky neschopenku a nahradil by ho učitel, který není v ohrožené skupině či se zdravotními riziky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který na jaře při první vlně epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Aktuálně platí, že v případě, že by se ale epidemie dostala mimo kontrolu, podle tabulky se zavede distanční výuka na všech stupních s výjimkou MŠ, speciálních škol, a prvního a druhého ročníku ZŠ + speciální případy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.