Děti jsou štvány proti rodičům jako v 50. letech, okomentoval Hrad konfrontaci Andreje Babiše mladšího s otcem

Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2021

Předvolební mítink hnutí ANO, který se ve čtvrtek uskutečnil v Ústí nad Labem, výrazně poznamenalo emotivní setkání premiéra Andreje Babiše (67) s jeho synem. Andrej Babiš mladší (38) na předvolební setkání přišel ve společnosti režiséra Víta Klusáka (41) a otci vyčetl mimo jiné to, že byl odvezen na Krym. K události se nyní pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Hrad. "Andrej Babiš čelí útokům, které tato republika naposledy zažila v 50. letech, kdy byly děti štvány proti svým rodičům," sdělil stanovisko prezidenta Miloše Zemana (76) jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Právě jsem vyšel od psychologa a mám soudního znalce. Jak se cítíš, když mě vidíš? Proč jsi mi ublížil? Budu se bránit. Přeji ti hodně štěstí v tvé kampani a oblbování českého národa tvojí sektou ANO. Měj se," to je část slov, které ve čtvrtek věnoval svému otci Andrej Babiš mladší. Vystoupením, při kterém ho na mobilní telefon natáčel režisér Vít Klusák, Babiš junior výrazně narušil začátek horké fáze předvolební kampaně.

Ještě ani pořádně nedozněla slova Andreje Babiše mladšího a začalo se mezi voliči i politology spekulovat, kdo za vystoupením Babiše juniora stojí a kdo ho k útoku na otce motivoval.

"Chápu, že se to někomu může zdát, že je to nějaká krycí akce nějakého promyšleného a dlouze plánovaného záměru, ale není tomu tak. Málokomu se bude chtít věřit, že síly ve vesmíru se spojily a udělaly takovou neuvěřitelnou náhodu. Myslím si, že kdybychom na tu akci přišli o chvíli dříve či později, tak se syn k otci nedostane takto blízko. Prostě se to takto seběhlo. Jaké přesné motivace byly u Andreje Babiše mladšího, je otázka na něj samotného. O pár věcech jsme se bavili, o žádných politických stranách nemluvil. Co já znám jeho motivace, tak nevychází z kontaktu s žádnými politickými stranami, ale neznám ho natolik dobře, abych za to dal ruku do ohně," řekl ve čtvrtek odpoledne pro ŽivotvČesku.cz Vít Klusák. Ten potvrdil, že by rád o synovi českého premiéra natočil dokument, ale politický motiv odmítl.

Od akce dává ruce pryč i TOP 09, o které se začalo spekulovat, že má na syna premiéra vazby. "S touto akcí nemá TOP 09 opravdu nic společného," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí strany Vladan Vaněk.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek večer uvedl, že jeho syn Andrej se dostal do vleku režiséra, který proslul kontroverzními dokumentárními filmy. "Můj syn je rukojmí toho podvodníka Víta Klusáka. Já jsem viděl, že můj syn se na všechno ptá: Víťo, můžeme? Tomu příběhu, že tam byli náhodou, nikdo neuvěří. Mám velký strach o mého syna, mám strach o jeho zdraví, on je manipulován skupinou lidí, kteří ho zneužívají k politickému boji proti mně," řekl premiér pro TV Nova.

Scénka, která se odehrála v Ústí nad Labem, zasáhla také Miloše Zemana. "Je velmi smutné, že volební kampaň zasáhly takové drsné metody, které pošlapávají zásadní etická pravidla. Andrej Babiš čelí útokům, které tato republika naposledy zažila v 50. letech, kdy byly děti štvány proti svým rodičům. Vskutku ale platí, že se takové konání obrátí proti jeho strůjcům. Andreji Babišovi přeji mnoho sil a jeho synu klid v srdci," sdělil pro ŽivotvČesku.cz stanovisko Hradu mluvčí Jiří Ovčáček.

Andrej Babiš junior je považován za klíčového svědka v tzv. kauze Čapí hnízdo, kdy policie podezírá premiéra z nelegálního čerpání dotací na farmu. Andrej Babiš mladší několikrát uvedl, že v celé věci je připraven vypovídat a že chce s policií mluvit také o svém zavlečení na Krym.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.