Děti se mohou vrátit zpátky do škol, říká Jaroslav Flegr. Popsal, co se musí dodržet, aby to bylo bezpečné

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2021

Po Velikonocích by mělo dojít k zásadnímu uvolnění jedné z vládních restrikcí. V pondělí 12. dubna by se děti měly vrátit zpátky do školy, ale podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) se musí dodržet nastavená opatření během svátků jara. Vznikají totiž obavy, že by lidé mohli více porušovat omezení volného pohybu a nenosit ochranu dýchacích cest. Evoluční biolog a profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je názoru, že k otevření škol a jejich znovuobnovení může za současného stavu opravdu dojít. "Tam, kde dokážou zajistit jednou do týdne PCR testy, nebo každé tři dny antigenní testování, je to možné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pondělí 12. dubna je datem, na které čekají především rodiče, žáci a studenti. Mělo by dojít k návratu dětí do škol, které byly měsíce zavřené. Dosud zavedená online výuka byla pro mnohé školáky náročná stejně jako pro jejich rodiče, pro které dlouhodobé uzavření škol znamenalo velký stres a nedostatek času. Ministr zdravotnictví a lékař Jan Blatný však apeloval na to, že nesmí dojít k porušování vládních nařízení především v době svátečních dnů. Znovuobnovení chodu škol musí mít ale striktní podmínky, aby nedošlo ke zhoršení epidemické situace.

"Rychlé obnovení prezenční výuky by se řešit dalo a mělo. Zaslechl jsem, že to chtějí dělat po okresech, či dokonce po jednotlivých školách. Osobně si myslím, že tam, kde dokážou zajistit nyní jednou do týdne, později jednou za 14 dnů PCR testování, nebo každé tři dny antigenní testování, tam je to možné prakticky okamžitě. To znamená že tam, kde bude dobrá vůle na straně zřizovatele nebo dostatečná snaha na straně rodičů a vedení školy, tam může začít prezenční výuka prakticky okamžitě," vyjádřil se Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné nepodcenit situaci, protože k návratu do kritických čísel stačí velmi málo.

Antigenní testy mají výhodu v tom, že poskytují rychlý výsledek do 30 minut a mohou se provádět přímo v místě potřeby. U bezpříznakových osob však ve dvou třetinách případů infekci vůbec nezachytí, měly by se provádět z nosu, a protože se musí dělat mnohem častěji, vycházejí také jako nákladnější. U PCR testů je zásadní výhodou jejich nesrovnatelně vyšší citlivost. Zatímco na negativní výsledek antigenního testu se můžeme spolehnout dvě hodiny, v případě PCR testu jsou to dva až tři dny. Díky této vyšší citlivosti je také možno testovat žáky šetrnějším způsobem, ze slin z ústní dutiny.

Reálné náklady na jeden test jsou velmi podobné, pojišťovny však platí laboratořím za PCR test takřka 3x více než za test antigenní. Asi proto stát momentálně prostřednictvím pojišťoven finančně přispívá pouze na méně spolehlivé, méně šetrné a ve výsledku, kvůli nutnosti častějšího testování, i finančně nevýhodnější antigenní testy. Některé laboratoře přitom už nyní slibují, že při velkých objemech vzorků by dokázaly provádět PCR testy za cenu testů antigenních.

I když se děti vrátí pod ochranou pravidelného testování zpátky do lavic, je nutné si uvědomit, že epidemie ještě stále není pod kontrolou.

"Vyhráno nad epidemií zdaleka není. Stačí jedna chyba – například pustit děti do škol bez PCR testování nebo něco podobného a jsme znovu ve velkém maléru. Epidemie by se mohla znovu rozjet, jako se rozjíždí ve zbytku Evropy. Musíme být velmi opatrní. Ale jestli neuděláme zásadní chybu, tak jsme z toho venku," doplnil uznávaný evoluční biolog Jaroslav pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.