Dětská chudoba v ČR tiše sílí. Hayato Okamura vychoval pět potomků v městském bytě a bije na poplach

Politik Hayato Okamura
Politik Hayato Okamura
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Inflace podle ekonomů může atakovat hranici až 8 procent a některým českým rodinám začínají těžké časy. Podle Eurostatu neboli statistického úřadu Evropské unie je v Česku již nyní ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením téměř každé sedmé dítě. Poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura (54) je přesvědčen, že nová vláda tu bude i pro nejchudší občany. Neokoukaná tvář Sněmovny pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že je nutné, aby zejména děti ze sociálně slabých rodin dostaly šanci na kvalitní vzdělání.

Každá desátá domácnost v České republice vydává zhruba 45 procent svých příjmů na bydlení, tedy nájem a energie. Po radikálním zdražení elektřiny a plynu spolknou výdaje za bydlení u této skupiny lidí více než polovinu jejich příjmů. Platforma pro sociální bydlení uvedla, že již nyní je 320 až 400 tisíc lidí ohroženo ztrátou bydlení kvůli vysokým nákladům. Po dalším zdražení se může do problémů dostat více než milion lidí.

Podle nejnovějších dat evropského statistického úřadu je v Česku ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením každé sedmé dítě. To jsou alarmující čísla, která vnímá i poslanec Hayato Okamura. Právě on při předvolební kampani avizoval, že ve Sněmovně se bude bít za práva nejchudších členů české společnosti. Nyní říká, že přesný návod, jak se dostat z krize a utlumit chudobu nemá. Ale má vizi, aby stát nezapomněl i na ty nejslabší.

"Nejsem odborným ekonomem, abych nabídl nějaké konkrétní řešení na zdražování energií. Nabídnu ale základní postoj, který drží KDU-ČSL, nesmíme v naší zemi nechat sociálně slabší přepadnout přes okraj do propasti, to nesmíme dopustit. Musíme bez zbytečného odkladu najít konkrétní řešení a záchranou síť," řekl bratr Tomia Okamury pro ŽivotvČesku.cz s tím, že klíčové podle něj je, aby nová vláda dál dbala o dostupnou zdravotní péči a aby vzdělávací systém umožňoval studovat i těm nejchudším.

"Já s manželkou v městském bytě vychoval pět dětí. Proto je pro mě zásadní, aby i děti a nadaní a pracovití mladí lidé ze sociálně slabších rodin měli i do budoucna možnost vystudovat i ty nejnáročnější obory, jako je medicína a právo. Aby těmto lidem v tom nezabránilo, že jejich rodiče nemají dostatečné finanční prostředky. O toto se musíme postarat. Je nutné zachovat relativně kvalitní a dostupné zdravotnictví. Konkrétní nástroje, jak toho dosáhnout, budeme hledat. Musíme to dělat bez zbytečného odkladu, proto je nyní klíčové, aby se zabránilo obstrukcím, které by se mohly vyskytnout při vytváření koaliční demokratické vlády. Občané opravdu mají velké sociální problémy, které budou dost možná narůstat a každý den odkladu vzniku vlády, je velký hřích vůči těmto lidem," popsal Hayato Okamura pro ŽivotvČesku.cz, co vnímá jako problém, na kterém je potřeba aktivně pracovat, protože v opačném případě by jeho prohloubení mohlo do budoucna přinést fatální následky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.