Dětská hvězda Patricia Burda Janečková zemřela. Podlehla zákeřné nemoci v pouhých 25 letech

Patricia Janečková
Patricia Janečková
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2023

V loňském roce Patricia Burda Janečková, někdejší dětská hvězda z talentové soutěže Talentmania, oznámila přerušení kariéry. Důvodem bylo onemocnění rakovinou prsu, která ji navzdory mladému věku postihla. Umělecký svět se nyní ponořil do smutku, nadaná brunetka zákeřnému onemocnění podlehla, a to v pouhých 25 letech, přitom se teprve nedávno provdala. Do nedávna absolvovala velké množství léčebných procedur včetně operace a dokázala se vrátit na jeviště. Na sociální síti příkladem ukázala, jak vypadá po zákroku, při kterém jí bylo odstraněno ňadro zasažené nemocí. "Nedostatky mám také a nechci se tím trápit, naopak chci ukázat, že moje tělo takhle prostě vypadá. Není to nic špatného," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka Anna Slováčková, která stejné onemocnění prodělala, co jí pomohlo se s novým vzhledem vyrovnat.

V roce 2010 se v televizní talentové soutěži Talentmania objevila tehdy dvanáctiletá operní zpěvačka Patricia Janečková. Nadaná dívka si ze soutěže odnesla hlavní cenu ve výši čtyř milionů korun a od té doby se zpěvu věnovala profesionálně. Loni ale na čas kariéru přerušila, protože se musela plně věnovat léčbě rakoviny prsu, která jí byla diagnostikována loni na jaře.

V listopadu měla Janečková, která se v červnu vdala za herce Vlastimila Burdu (32), zpívat hlavní roli v připravovaném komorním muzikálu Národního divadla moravskoslezského, kde se měla stát hereckou a pěveckou partnerkou Tomáše Savky.

"Uplynul rok. Podstoupila jsem 16 chemoterapií, mastektomii a měsíc ozařování, nespočet injekcí a dalších nepříliš příjemných věcí. Někdy jsem byla v nemocnici častěji než doma, ale člověk si zvykne na všechno," zavzpomínala na Instagramu zpěvačka na nelehké období.

"Zní to neuvěřitelně, ale byly to i hezké chvíle. Dokonce i během chemoterapie jsem zažila několik silných okamžiků a šla jsem na jeviště, abych odehrála několik představení. Dostala jsem práci v Národním divadle moravskoslezském, za což jsem také velmi vděčná, a těším se na bezvadnou jízdu, která nás v divadle čeká," psala před časem sympatická umělkyně plná naděje a odhodlání.

Jizvy po operacích, výkyvy váhy a ztráta vlasů jsou jen některé z nepříjemných změn vzhledu, se kterými se ženy s rakovinou musí potýkat. Zpěvačka Anna Slováčková pro ŽivotvČesku.cz popsala, jak se s tím vyrovnávala ona sama, zatímco se rovněž léčila s rakovinou prsu.

"Sledovala jsem jiné ženy na Instagramu, které neměly »dokonalé« tělo – respektive bych o všech řekla, že jsou svým způsobem dokonalé. Ale myslím to ve směru, jak to nazývá dnešní společnost a přes jaký filtr se na to všechno dívají média a podobně. Ony vlastně dokázaly své nedostatky tak krásně prodat – jenom díky tomu, že si věřily a měly se opravdu rády takové, jaké jsou, a přijímaly se. To mi přišlo opravdu dobré a moc sexy. Je to něco, co bych chtěla dokázat i já sama. Nedostatky mám taky a nechci se tím trápit, naopak chci ukázat, že moje tělo takhle prostě vypadá. Není to nic špatného," řekla pro ŽivotvČesku.cz pohledná zpěvačka a herečka.

Zkušenost s rakovinou má také zpěvačka Markéta Konvičková. Jednalo se o nádor na vaječníku a způsobil, že zpěvačka otékala v obličeji, přibrala, a dokonce jeden čas musela nosit paruku. Než nemoc přiznala veřejně, musela si vyslechnout řadu nepěkných narážek na svůj vzhled.

Janečková se narodila 18. června 1998 v německém Münchbergu slovenským rodičům, většinu svého života prožila v Ostravě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.