Diplomat Petr Kolář s odstupem zhodnotil projev prezidenta před Radou bezpečnosti OSN: Slova chvály s ohledem na dobu

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2023

Komentář: Český prezident Petr Pavel v pátek ukončil svou cestu do Spojených států návštěvou závodu české zbrojovky Colt CZ v Hartfordu ve státě Connecticut. Pavel byl v USA od neděle a hlavním bodem jeho programu bylo jednání Valného shromáždění OSN. Pro ŽivotvČesku.cz prezidentův poradce a bývalý diplomat Petr Kolář zhodnotil jeho projev, s nímž vystoupil před Radou bezpečnosti OSN. V něm ostře odsoudil Rusko, které od loňska vede útočnou válku proti sousední Ukrajině. 

Petr Pavel uvedl, že porážka Ukrajiny by podle něj byla vítězstvím brutality a bezpráví, a proto by žádná země neměla vůči tomuto konfliktu zůstat neutrální.

"Znovu se nám dostává hořkého ponaučení, že s jídlem jen roste agresorova chuť. Netýká se to jen Ruska a Ukrajiny, týká se to nás všech. Konečné vítězství Ukrajiny znamená vítězství právního státu a respektu k ostatním, zatímco její porážka by dovolila zvítězit brutalitě a bezpráví. Není možné, aby jakákoli země byla vůči tomuto konfliktu neutrální," řekl Pavel.

Stejně jako mnoho řečníků před ním Pavel zmínil, že Rusko jako stálý člen RB invazí na Ukrajinu porušuje základní principy, na nichž celá OSN stojí.

"Moje hodnocení je samozřejmě velmi kladné. Domnívám se, že projev prezidenta byl velmi silný z hlediska obsahu i s ohledem na dobu, ve které byl pronesen. Z něj jasně vyplynulo, co si hlava státu myslí o současném Rusku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Z prezidentových slov vyplynulo, že Rusko musí zcela a bezpodmínečně stáhnout všechny své jednotky a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny. Představitelé Kremlu musí nést následky a být postaveni před soud.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.