Díra v rozpočtu přesáhla 270 miliard. Miroslav Kalousek radí premiérovi: Buď škrtat, nebo přiznat, že "lhali jsme ráno, lhali jsme v poledne, lhali jsme i večer"

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2023

Na konci května skončil státní rozpočet se schodkem ve výši 271,4 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). Jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura sdělil, že plánuje »šlápnout na brzdu«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického klasika, rétorického génia a komentátora Miroslava Kalouska s dotazem, co vláda musí udělat, aby situaci, která připomíná potápějící se Titanic, zachránila. Z jeho slov vyplynulo, že jsou dvě možnosti.

Deficit, se kterým počítá pro letošek vláda, má činit 295 miliard korun, jak uvádí zpráva na webu ministerstva. Státu tak přibližně zbývá vyčerpat 23,6 miliardy korun. Stanjura už dříve avizoval, že v druhé polovině roku na straně příjmů lze očekávat peníze z windfall tax, dividendy od ČEZu a také finance z evropských fondů.

Miroslav Kalousek ale zdvihl varovný prst. Příjmová stránka nebude stačit. "Zákon stanovil vládě 295 miliard deficitu za celý rok. Všichni víme, že na konci června to bude hodně přes 330 miliard. To znamená, že v polovině roku bude překročen celoroční limit. V druhé polovině roku můžeme očekávat mimořádné příjmy z ČEZu, z windfall tax a evropských fondů, ty to ale samy nezachrání. Vedle toho musí být vláda aktivní a seškrtat svoje výdaje, které si naplánovala, alespoň o sedmdesát miliard. Potom má šanci dodržet zákon, což by každá vláda měla, a pan premiér Fiala má šanci dodržet slib, který složil, když řekl, že deficit je sice vysoký, ale nebude překročen," sdělil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf státní kasy.

Celkové výdaje meziročně vzrostly o rovných 141 miliard korun. Běžné výdaje vzrostly o 128,3 miliardy korun, a to mimo jiné kvůli řadě opatření. Zejména pak v rámci řešení vysokých cen energií a také vlivem války na Ukrajině. MF také uvedlo, že nelze nezmínit výplaty sociálních dávek.

Miroslav Kalousek má jasno, jak se k situaci postavit. "Pro dodržení zákona a splnění slibu pana premiéra je potřeba skutečně seškrtat těch sedmdesát miliard. V opačném případě bude ze slibu pana premiéra hořká anekdota a my všichni budeme platit rozhodně vyšší úroky z úvěru, než bychom museli. Když to shrnu, tak vláda má jen dvě možnosti. Seškrtat alespoň zmíněných sedmdesát miliard korun ze svých letošních výdajů ve svých kapitolách. Zadruhé společně s Ferencem Gyurcsánym (čti Ďurčáňem - pozn. red.) a jeho historickým výrokem přiznat, že »lhali jsme ráno, lhali jsme v poledne, lhali jsme i večer«. Pokud neudělá alespoň jedno z toho, bod dvě vyjde najevo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který je dlouhé roky označován za glosátorského mistra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.