Dlouhé roky důchodkyně snášela týrání, ponižování a nevěry, pak nožem manžela zabila. Dostala 5 let

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2020

Musela snášet to, co jiní by nevydrželi už dříve... Sedmašedesátiletá žena z Blanenska se stala obětí tyrana, když na denním pořádku byly alkoholové excesy, nevěry přímo v jejich domě a také vulgární urážky od manžela. Nakonec psychicky zničená důchodkyně vzala nůž a manžela jednou ranou zabila. Soud ji nakonec potrestal jen za zabití pěti roky vězení.

Smrt manžela pro ni bylo vysvobozením z něčeho, co si málokdo umí představit. Původně se rozhodovalo o odnětí svobody na 18 let. "Nechtěla jsem ho zabít. Ale už to dál nešlo. Denně mě ponižoval, nadával mi do kurev. Najednou jsem měla tmu před očima,“ uvedla před soudem důchodkyně, která se dokonce pokusila před zabitím manžela o sebevraždu.

Senát v čele s Tomášem Kurfiřtem věnoval velkou pozornost výslechu svědků. „Obžalovaná jako příčinu svého jednání uvedla, mírně řečeno, kritickou manželskou situaci. Vyslechli jsme hodně osob a překvapilo nás, že děti obžalované a poškozeného se o jejich soužití moc nezajímaly. Ani okaté signály, že se něco děje, je k ničemu nepřivedly. Například když obžalovaná skončila na psychiatrii po sebevražedném pokusu a syn se jí ani nezeptal, jak se tam dostala. To nás zaráží,“ uvedl soudce Kurfiřt.

Provokoval, aby ho bodla

Senát uznal, že soužití s obžalovaným bylo extrémně složité. „Se­xuální apetýt k jiným ženám se ani nesnažil skrývat, jeho alkoholismus byl takového rázu, že starosta obce ho už chtěl nechat převézt na záchytku. Pilo se i u nich doma, kde docházelo i k sexuálním kontaktům. K tomu výčitky, křik, urážky a možná jako poslední kapka výzva poškozeného, kdy sám provokoval obžalovanou, aby ho bodla,“ vysvětloval Kurfiřt nízký trest za zabití.

Státní zástupce Petr Bejšovec uznal, že trest za vraždu je nepřiměřeně přísné hodnocení, čin jako zabití následně navrhoval i obhájce Jan Paroulek.

I senát se nakonec přiklonil k názoru, že se jedná o zabití, nikoli vraždu. Obžalovaná sice svého manžela úmyslně usmrtila, ale v důsledku jeho předchozího zavrženíhodného jednání. Ovšem zdůrazňujeme, že ne každý útok po předchozí provokaci naplňuje znění tohoto paragrafu. Musí mu předcházet tak hnusné jednání, že to už nejde snášet. Mimořádnost tohoto případu je právě v tom, že mu předcházelo chování typu týrání či domácí násilí,“ dodal soudce.

Státní zástupce byl s trestem spokojený, obžalovaná si nechala ještě čas na rozmyšlenou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.