Reklama:

Dnes by se Václav Havel na milovaném Hrádečku smál, že lidé vyhnali komunisty ze Sněmovny. Tak vypadá chalupa 10 let po úmrtí prezidenta

Chalupa na Hrádečku na Trutnovsku, která patřila Václavu Havlovi
Chalupa na Hrádečku na Trutnovsku, která patřila Václavu Havlovi
Foto: ŽivotvČesku
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2021

Srdcem i duší zůstával po celý svůj život spjatý s místem, které tolik miloval a rád se tam vracel. Desetileté výročí od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla (†75) uplyne v sobotu 18. prosince, ale vzpomínka na velkou osobnost evropských dějin zůstává stále živá. Havel zemřel ve spánku na chatě v osadě Hrádeček na Trutnovsku. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala navštívit památné místo, kde se setkávaly významné osobnosti, kvetl v něm politický odboj a diskutovalo se zde nejen o demokracii. Ale především jde o místo, které miloval jeden z největších státníků v historii Česka, který by měl obrovskou radost, že Sněmovna je po říjnových volbách konečně bez komunistů a jemu se tak splnil sen o konci těch, kteří stáli proti svobodě a rozsévali bezpráví.

Reklama:

Osobnost Václava Havla zůstane bez pochyby nezapomenutelná. Byl nejen vynikajícím autorem, napsal řadu divadelních her, básní, ale věnoval se i úvahám či kritickým textům. Nicméně vynikal především jako státník, jenž si lidským přístupem získal ve společnosti velkou oblibu a jeho působení na české politické scéně ho nakonec dostalo do funkce historicky prvního prezidenta České republiky – poprvé byl zvolen 26. ledna 1993.

Reklama:

Za svého života si získal cenné kontakty také v zahraničí a jeho jméno vzbuzovalo uznání mezi politiky i obyčejnými lidmi. V roce 1989 mohl dokonce získat Nobelovu cenu za mír. Namísto Havla si ji nakonec převzal duchovní vůdce Tändzin Gjamccho, známý jako Dalajláma (86), který patřil mezi dlouholeté přátele českého prezidenta.

V jeho tvorbě mu velmi pomáhal klid a krásy přírody, které našel v chalupě nedaleko Trutnova, kam jezdil téměř 45 let. Sám se o ní vyjádřil jako o svém existenciálním domově a přesto, že se ve vsi nenarodil, měl k ní velmi silné citové vazby. Koupě Hrádečku patřila ke společným rozhodnutím Václava Havla a jeho první ženy Olgy, získali ho do vlastnictví v roce 1967 za zhruba 25 tisíc korun - v době stále panujícího komunistického režimu.

Na něm se uskutečnila řada slavností a setkání, bohatý společenský život dokazuje mimo jiné návštěvní kniha nebo fotografická dokumentace. Ale mnohdy nešlo o jen tak obyčejné události, mezi vzácnými zahraničními hosty Havlovy chalupy byla například Madeleine Albrightová (84), tehdejší ministryně zahraničních věcí Spojených států, s níž ho pojilo přátelské pouto. Na Trutovsko za ním přijel v roce 1999 také ghanský diplomat a generální tajemník OSN Kofi Annan (†80).

Na Hrádečku ve Vlčicích u Trutnova mohl bývalý prezident v klidu tvořit a tak není divu, že právě tam napsal divadelní hru s názvem Prase, která byla vydána v roce 1987 v samizdatu. Vypráví úsměvnou historku o shánění prasete na zabíjačku, které poukazuje také na rozdílnost života ve městě a na vsi.

"S každým Havel promlouval laskavě, nedělal rozdíly mezi lidmi. Měli jsme společné, že jsme neměli rádi komunisty a všechny ty, kteří chtěli na listopadových změnách zbohatnout. Byl jsem s ním ve velmi blízkém kontaktu až do konce jeho života a myslím si, že byl konzistentní, žádnou změnu jsem nepozoroval, pokud ano, tak spíše změnu k lepšímu," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na dobrého přítele, jenž byl také kmotrem syna Mikiho (21), hudebník a v letech 2009 až 2010 ministr pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky Michal Kocáb.

Ten také promluvil o tom, jak s Václavem Havlem uvažovali po sametové revoluci o zákazu komunistické strany, než k tomu došlo, tak se ale Československo začalo drolit a státníci řešili jiné úkoly. Dnes by se Havel radoval z toho, že po říjnových volbách komunisté konečně zmizeli ze Sněmovny díky rozhodnutí voličů.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 doma ve spánku. Již dříve měl vážné zdravotní komplikace spojené s dýchacím ústrojím a opakovaně byl hospitalizován kvůli zápalům plic. Do posledních chvil při něj zůstala jeho druhá manželka a nyní bývalá první dáma Dagmar Havlová (68). Provdala se za něj 4. ledna 1997 téměř rok poté, co přišel kvůli vážné nemoci o svou první ženu Olgu (†62).

Manželé Václav a Dagmar Havlovi spolu setrvali v posvátném svazku dlouhá léta, ale lednového 15. výročí už se bývalý prezident ČR nedožil. Vzhledem k významnosti Václava Havla nejen jako politika, ale bezesporu člověka, mu byl 23. prosince uspořádán státní pohřeb v prostorách katedrály Sv. Víta.

Chalupa se nachází v Královéhradeckém kraji asi šest kilometrů od Trutnova směrem na severozápad - tedy asi přes dvě hodiny cesty autem z hlavního města. Hrádeček se stal hlavním místem setkání známých umělců, politiků nebo i disidentů. Mezi slavnými osobnostmi, které ho na Hrádečku navštívily, se objevila jména spisovatele Ivana Klímy (90), zpěvačky Marty Kubišové (79), hudebníka Jaroslava Hutky (74), herců Pavla Landovského (†78), Jana Třísky (†80) nebo spisovatele a fejetonisty Ludvíka Vaculíka (†88).

Havlův Hrádeček leží pod zříceninou hradu Břecštejn (známý i jako Silberštejn). Místní obyvatelé jsou na odkaz Václava Havla hrdí a pro mnohé představuje nemovitost smutnou, ale zároveň silnou a dojemnou vzpomínku. Lidé sem chodí zapalovat svíčky a ani po letech nezapomínají. Okolní krajina je jinak tichá a zavátá sněhem - právě klid zde nalézal i lidmi oblíbený politik. Nechybí ani fotka Olgy Havlové na stromě pozemku, improvizovaný památníček, kde také planou světla svíček kolem kmene. Ani na ni se nedokázalo zapomenout, protože byla výjimečnou ženou a dámou s velkým D. Byla zakladatelkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (vznikla v roce 1990) s cílem pomáhat integrovat do společnosti ty, kteří mají zdravotní a sociální problémy.

Po jeho smrti zdědila chalupu ve Vlčicích i okolní louky Dagmar Havlová, která uvažovala nad tím, jak Hrádeček proměnit v památné místo jejího zesnulého manžela. Václav Havel je pohřben v rodinné hrobce na pražském Vinohradském hřbitově, kde spočívá také jeho první žena Olga a rodiče. Letos 5. října by oslavil půlkulaté 85. narozeniny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: